Bratislava 4. júna (TASR) - Aranžovanie kvetov, výstava bonsajov, kaktusov a samorastov, koncerty, literárne a iné podujatia sú v programe Víkendu historických parkov a záhrad. V Bratislave ho pripravujú na 7. a 8. júna.
Organizátori ním chcú upozorniť na možnosti zmysluplného využívania parkov a záhrad i potrebu ich ochrany. Tieto prírodné oázy chcú tiež predstaviť ako významné kultúrno-historické a prírodné dedičstvo mesta. Podujatie voľne sprístupní sedem vzácnych lokalít, ktoré pozitívne vplývajú na duševné a fyzické zdravie obyvateľov. Návštevníci sa od sprievodcov môžu veľa dozvedieť o dendrológií a iných zaujímavostiach každej lokality. Môžu si vybrať Medickú, Grassalkovichovu, Kochovu, Botanickú a Lisztovu záhradu, Sad Janka Kráľa a Horský park. Tiež sa môžu zapojiť do ankety o najohrozenejšiu záhradu Bratislavy.
"Minuloročná premiéra nás presvedčila, že takéto podujatie má zmysel," zdôvodnila na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka neziskovej organizácie Národný trust Michaela Chalupová. Podľa nej inšpiráciou je podobné podujatie v Londýne, kde sa už zapojilo vyše 160 parkov. V Nitre sa tento Víkend uskutoční prvýkrát.
V hlavnom meste sa Víkend koná pod záštitou jeho primátora Andreja Ďurkovského. Okrem mesta je spoluorganizátorom podujatia Staré Mesto, Združená stredná záhradnícka škola Gustáva Čejku v Malinove, Pamiatkový úrad SR, Holandské a Britské veľvyslanectvo, nadácia Horský park a ďalšie inštitúcie.
Podľa starostu Starého Mesta Andreja Petreka v centre Bratislavy ubúda zeleň najmä v dôsledku investičnej výstavby. Na jej stave sa však môže podieľať aj verejnosť, preto víta takéto kultúrno-náučné podujatia. Tiež verí, že v budúcnosti sa doň zapoja ďalšie, najmä súkromné záhrady, ktoré sú inakšie nedostupné. To je aj prípad vzácnej Kochovej záhrady. "Vlani bola otvorená pre verejnosť po 25 rokoch," dodala Chalupová. Po rozsiahlej rekonštrukcii Univerzitnej knižnice spoznajú návštevníci vynovenú Lisztovu záhradu, kde sa podarilo zachrániť obrovský pagaštan.