BRATISLAVA. Mestské časti majú kosiť plochy, ktoré vlastnia, alebo spravujú. Často kosia tiež na majetkovo nevysporiadaných pozemkoch. Aj keď je majiteľ známy, nie vždy pokosí načas. Kosí sa väčšinou päťkrát do roka, mestské časti to ročne stojí niekoľko miliónov korún.
Doplácajú aj na firmy
Nové Mesto vypracovalo zoznam všetkých pozemkov zelených plôch, o ktoré sa stará Ekopodnik verejnoprospešných služieb. „Problém je, že majetkovo nie sú vysporiadané,“ povedala novomestská hovorkyňa Alžbeta Klesnilová. Vlastní ich mesto, súkromní majitelia, stavebné bytové družstvá, cirkevné spoločnosti aj firmy.
Miestny úrad pripravuje protokoly o zverení majetku mesta do správy mestskej časti. Klesnilová povedala, že jedna z najväčších plôch zelene patrí Istrochemu. „Ide o pozemky v Mierovej kolónii a v oblasti Bieleho kríža s výmerou 27 hektárov. Na ich najnutnejšiu údržbu prispieva mestská časť zo svojho rozpočtu ročne sumou 400-tisíc korún.“ Údržba zelene, ktorá zahŕňa aj kosenie, vlani vyšla Nové Mesto na takmer osem miliónov korún.
Nejasné vnútrobloky
Nevysporiadané pozemky, ktoré Staré Mesto kosí, sú hlavne vo vnútroblokoch. Staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová povedala, že ide napríklad o plochy medzi Krížnou a Záhradníckou, Björnsonovou a Povrazníckou. Sú to aj menšie plochy medzi domami na Palárikovej či Šancovej, tiež na Novosvetskej a Nekrasovovej.
„Upozorňujú nás na ne tamojší obyvatelia. Posielame objednávku dodávateľovi a ten trávu jednorazovo pokosí.“ Na údržbu zelene má Staré Mesto v rozpočte 11 miliónov korún, v tom je aj kosenie.
Kosenie musia pripomínať
Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že problém majú so súkromnými pozemkami alebo s tými, ktoré vlastní magistrát a mestské organizácie. „Ak nepokosia, posielame výzvu. V prípade, že by nereagovali, hrozí im pokuta do 200-tisíc korún.“ Andrassy povedal, že zatiaľ ju udeliť nemuseli.
„Občania nám nepokosené plochy nahlasujú aj na zelenú linku. Kontrolujeme tiež plochy, ktoré kosia naši dodávatelia.“ Jedno kosenie stojí Petržalku okolo 2,5 milióna korún. Kosia asi päťkrát ročne.
„Pozemky, ktoré sa v Dúbravke vrátili pôvodným majiteľom, často prechádzajú aj cez plochy, ktoré sú v správe mestskej časti. Na týchto robíme kosbu,“ povedala hovorkyňa Dúbravky Lucia Balajová. „Ide o lokality v okolí Harmincovej, Lipského, Nemčíkovej, Pri kríži, Štepná.“
Pozdĺž električkových tratí má kosenie na starosti mesto. „Kosby nie sú časovo skoordinované,“ povedala. Vlastníkov alebo správcov areálov zariadení, ktoré nespadajú pod mestskú časť, tiež vyzývajú, ak s kosbou nezačali.
Proti alergii
Ľuďom, ktorým kvitnúce trávy spôsobujú alergiu, ich pokosenie a odstránenie sena prospieva. Trávy však počas kosenia ešte viac vypeľujú.
Alergologička Jarmila Hrozáňová upozornila, že alergici by sami kosiť nemali, prostrediu, v ktorom sa práve kosí, by sa mali vyhýbať.