SME

Pavilón u Liszta už nefunguje

Hudobný kabinet Univer­zitnej knižnice stratil niekdajšiu popularitu. Presťahovali ho z atrak­tívneho Lisztovho pavilónu v záhrade do Klarisea.V záhrade zostali koncerty a kultúrne akcie, pavilón slúži ako technické zázemie.

Do Lisztovej záhrady sa návštevníci dostanú len počas kultúrnych podujatí, kedysi tam bola kaviareň. Barokový pavilón v nej takisto nefunguje.Do Lisztovej záhrady sa návštevníci dostanú len počas kultúrnych podujatí, kedysi tam bola kaviareň. Barokový pavilón v nej takisto nefunguje. (Zdroj: SME – MICHAL PETRÍK)

STARÉ MESTO. Hudobný kabinet Univerzitnej knižnice upadá do zabudnutia. Kabinet sídlil v Lisztovom pavilóne. Barokový domček umiestnený v Lisztovej záhrade ponúkal návštevníkom romantickú atmosféru a tešil sa veľkej obľube. Vstupovalo sa doň z budovy knižnice na Ventúrskej ulici alebo z kaviarne U Liszta z Klariskej ulice. Kaviareň počas sezóny fungovala aj v záhrade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kabinet po rekonštrukcii pred dvomi rokmi presťahovali do Klarisea na Klariskej ulici. Tým ho odtrhli od ruchu hlavnej budovy knižnice a kabinet tak prišiel o mnoho návštevníkov. Do kedysi verejne prístupnej Lisztovej záhrady sa dnes dostanú návštevníci len v čase kultúrnych podujatí

SkryťVypnúť reklamu

Viac miesta pre hudobný fond

„Priestory historického Lisztovho pavilónu už boli pre stále sa rozširujúci hudobný fond malé. Nevyhovujúce boli aj pre zdravie pracovníkov, pretože do budovy zatekalo a steny plesniveli,“ hovorí Dana Drličková, vedúca hudobného kabinetu. „Nové priestory v Klariseu poskytujú dostatok miesta na študovňu a tiež na archív.“

Podľa Dušana Lechnera, riaditeľa úseku knižničných činností, kabinet získal okrem väčšieho priestoru aj nové technológie.

„Kabinet teraz nie je vyčlenený, vždy je dobré mať pracoviská v jednej budove,“ zdôvodňuje Lechner jeho presťahovanie. „Lisztov pavilón bol iba náhradným riešením zo šesťdesiatych rokov.“ V súčasnosti sa využíva ako zasadacia a prípravná miestnosť.

Pribudlo miesta, odišli návštevníci

SkryťVypnúť reklamu

Kabinet však prišiel o časť návštevníkov. V minulosti bola študovňa stále plná, bolo treba čakať, kým sa uvoľní miesto. „Dnes k nám chodia prevažne študenti hudby pre štúdium, kým predtým k nám chodievalo veľa ľudí len tak si odpočinúť a vypočuť si hudbu v peknom romantickom prostredí,“ spomína Drličková.

Dušan Lechner má na návštevnosť iný názor. Hovorí, že podľa štatistiky sa pohybuje na približne rovnakej úrovni ako pred presťahovaním, ak nie na vyššej.

„Umiestnenie pracoviska nemá vplyv na návštevnosť. Skôr ide o to, že upadá hudobná kultúra,“ tvrdí riaditeľ. To znamená, že do kabinetu prídu len ľudia ktorí musia, teda najmä študenti a ostatní o to nemajú záujem. Návštevníkov sem nepriťahuje romantika prostredia.

Popri vážnej hudbe aj Green Day

SkryťVypnúť reklamu

Fondy kabinetu sa neustále rozširujú o nové dokumenty. „Sme vedeckou knižnicou, takže našou hlavnou úlohou je zhromažďovať a uchovávať dokumenty,“ hovorí vedúca kabinetu.

V archíve čakajú stovky vinylových platní na digitalizáciu. Okrem platní majú aj CD nosiče, najmä s vážnou hudbou a nadčasovou popovou klasikou.

Kupujú aj najnovšie albumy, takže návštevníci si tam môžu vypočuť okrem Vivaldiho aj pesničky Amy Winehouse či Green Day.

Opery aj rozprávky

Fond začali dopĺňať aj o DVD tituly, napríklad so záznamami opier. Kabinet ponúka aj knižky o hudbe, ktoré nie sú v žiadnej inej sekcii knižnice.

V archívoch sú zvukové dokumenty na výučbu jazykov, či záznamy rozprávok a rozhlasových hier. Všetky dokumenty, zvukové aj knižné, sa požičiavajú len prezenčne priamo v študovni.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 622
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 940
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 787
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 328
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu