Bratislava 31. mája (TASR) - Akcia Vymaľujme perníkový dom Náruč záchrany! má verejnosti symbolicky priblížiť, že Občianske združenie Šanca pre nechcených začína v bratislavskej Dúbravke budovať centrum sociálnych služieb Náruč záchrany. "Toto centrum je výnimočné tým, že je spojením domova pre seniorov a pre mamičky s bábätkami, ktoré nemajú kde bývať," uviedla pre TASR prezidentka o.z. Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.
Deti tak dnes mali za pomoci pernikárky a známych osobností možnosť vyzdobiť perníkové domčeky, známe osobnosti zase perníkové tehličky určené na predaj verejnosti. Výťažok z celej akcie a tiež z predaja perníčkov v uliciach hlavného mesta sa použije na nákup výbavičky pre prvých malých obyvateľov centra Náruč záchrany.
Perníkovým domčekom chcú organizátori verejnosti priblížiť, že je úžasné žiť v trojgeneračnom dome. Podľa Anny Ghannamovej je to niečo, čo sa pomaly zo Slovenska vytráca. V centre, ktoré by malo tiež presadzovať filozofiu spolužitia troch generácií, by malo bývať 40 seniorov a 6 až 8 žien s bábätkami. Tri generácie, ktoré sú si najprv cudzie, by tak mali vytvoriť rodinnú atmosféru.
V centre sa počíta s tromi kategóriami pre seniorov. "Tretina je určená pre starčekov a babičky v preukázateľnej hmotnej núdzi, ktorí budú platiť iba 2000 Sk (66 eur) mesačne," vysvetlila Ghannamová. Druhú kategóriu predstavujú seniori, ktorí sa ocitli v sociálnej núdzi, s mesačným poplatkom 15.000 Sk (496 eur) a tretiu tvoria nadštandardní klienti so samostatnou izbou, ktorých mesiac v centre vyjde na 20.000 Sk (661 eur).
Centrum by malo ponúknuť priestor aj matkám s deťmi. Teda ženám, ktoré sa rozhodli nechať si bábätko, a nemajú kde bývať, pričom ich pobyt v centre nebude časovo obmedzený. Vnútorný poriadok centra predpokladá, že ženy budú po určitom čase, podľa toho, ako uzná lekár za vhodné, reflektovať na ponuku brigádnicky pracovať pre dom seniorov alebo na pracovné ponuky mimo centra. Podľa Ghannamovej by tak ženy mali možnosť osamostatniť sa, získať pracovný návyk a zodpovednosť voči sebe a svojmu dieťaťu.
Celý projekt vzniká v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), ktorý na tento účel poskytol do dlhodobého užívania budovu v Dúbravke. Predseda BSK Vladimír Bajan je presvedčený, že ak sa naplnia predstavy o počte klientov, ktorí by mali byť v centre, určite projekt nezostane iba v Bratislave. "Hovoril som aj s mojimi kolegami županmi a určite budú chcieť pomôcť aj v iných regiónoch," uviedol Bajan. Na záver dodal, že aj keď sa to možno nezdá, podobných zariadení je v Bratislave nedostatok.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.