STARÉ MESTO. Na galériu pod holým nebom sa až do 12. septembra premenilo Šafárikovo námestie. Dvanásť betónových skruží obkolesí 90-metrový pás so 187 fotografiami Ladislava Bielika z augusta 1968, ktoré vznikli práve v okolí historického centra Bratislavy.
Fotografie sú nainštalované do symbolickej otvorenej sovietskej hviezdy. Projekt Ladislav Bielik: Výstava v parku 1968 – 2008 pripravila nezisková organizácia Camera Obskura.
Fotografickú prehliadku otvorili v stredu v deň Bielikových nedožitých 69. narodenín. Súčasťou vernisáže bol aj krst novej knihy Ladislav Bielik: august 1968 v priestoroch reštaurácie Casino – Café Reduta.
Publikácia dokumentuje príbeh najslávnejšej Bielikovej fotografie Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom v kontexte historických udalostí spolu s reprodukciami všetkých zachovaných kinofilmových pásov.
Pokrstili ju Emília Gogová, dcéra Emila Galla – muža s odhalenou hruďou pred tankom, ďalej Zlatica Dzurillová, manželka legendárneho hokejového brankára Vladimíra Dzurillu a Alica Bieliková, manželka fotografa Ladislava Bielika. Na výstavu prostredníctvom svojich hliadok a kamerového systému dohliada štátna i mestská polícia.
Fotoreportér Ladislav Bielik zdokumentoval v auguste 1968 prvé dni intervencie armád Varšavskej zmluvy v Bratislave. V čase normalizácie mal zakázanú činnosť, v roku 1984 tragicky zahynul v Maďarsku.
Negatívy jeho fotografií objavili až po nežnej revolúcii v roku 1989 v ošúchanom kufri v pivnici, čo sa odrazilo na ich technickom stave. Boli nasnímané na filmárske negatívy Orwo NP7.
Zachovalo sa 40 kinofilmových pásov so 187 naexponovanými políčkami formátu 24 x 35 milimetrov. V limitovanom počte 43 číslovaných a certifikovaných zväčšenín bol v roku 2003 nazväčšovaný na barytový fotografický papier Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.
Výber ďalších 14 fotografií zo 187 kinofilmových políčok nazväčšovali v roku 2006. Každá fotografia má 17 číslovaných a certifikovaných zväčšenín.
Najznámejšiu Bielikovu fotografiu muža pred tankom po prvý raz uverejnil denník Smena 22. augusta 1968.
Od toho času sa snímka prostredníctvom médií, vydavateľstiev a tlačových agentúr rozšírila nelegálnym spôsobom do celého sveta. Nemecká Deutsche Presse-Agentur GmbH (DPA) ju ponúkala ako autorskú až do roku 2004, keď občiansky senát Krajinského súdu vo Frankfurte nad Mohanom rozhodol o práve Ladislava Bielika. Zahraničné médiá označovali za zdroj fotografie okrem DPA aj Stern.
Popri zlom, prípadne žiadnom uvádzaní autorstva uškodili Bielikovmu mužovi pred tankom i dezinformácie o diele. Často dochádzalo k zámene miesta vzniku – namiesto Bratislavy sa v popise objavovala Praha, v jednej českej učebnici dokonca Budapešť v roku 1956.
|
|