BRATISLAVA. Zeleninový trh, Stará tržnica, kino Tatra, mäsiarstvo v Manderle, PKO. O to všetko Bratislavčania prišli alebo skôr, či neskôr prídu.
Po tom, ako magistrát nepredĺži nájom spoločnosti, ktorá prevádzkuje Vegetariánsku jedáleň, sa začalo opäť hovoriť o tradičných miestach v meste, o tom, ako by sa dalo docieliť, aby pretrvali.
Typický príklad je propeler
Nedávno zaniklo kino Tatra, jedno z posledných tradičných kín v centre mesta. Nahradí ho kongresové centrum.
Stará tržnica sa má rekonštruovať a zmeniť na luxusnú obchodnú galériu. Magistrát tvrdí, že v súčasnej podobe je tržnica neudržateľná aj pre blízkosť obchodného domu Tesco ako jej hlavného konkurenta.
Neprežije ani trh na Žilinskej, hoci presný dátum jeho zániku sa ešte nevie. O lukratívny pozemok, kam ešte vždy chodia malí pestovatelia so svojím ovocím a zeleninou, má záujem investor, kupujúcich chodí stále menej.
Typickým príkladom zániku tradície v meste je propeler, loď, ktorá si na seba nedokázala zarobiť a ľudia ju využívali málo, hoci dnes na ňu s nostalgiou spomínajú. Desaťročia premávala medzi Starým Mestom a Petržalkou a v posledné roky ju už musela financovať samospráva.
Prípadov je veľa, dôvody zániku sú len dva – nezáujem podstatnej časti obyvateľov a teda kupujúcich, a nezáujem samosprávy.
Cítiť sa ako doma
Daniela Danihelová z Komunitnej nadácie Bratislavy hovorí, že každý, kto žije v nejakom meste vnímavo, nemôže obchádzať miesta, ktoré k nemu „odjakživa“ patria.
„Je príjemné spoznať mesto podľa osobitých zaujímavostí. A preto nie sme radi, ak nám zmizne propeler, ak zmiznú hodiny pred hotelom Carlton, ak už nebude Vegetka, ak sa už nebude chodiť do PKO,“ povedala. Podľa nej nejde o potláčanie rozvoja mesta, ale o to, že tam, kde žijeme, sa chceme cítiť ako doma.
„Ak však tieto miesta budú miznúť z mesta naďalej, je to najlepšia cesta k tomu, aby sa stalo z Bratislavy mesto bez jej atmosféry. Možno až potom ľudia zistia, že im také čosi chýba.“
Komunitnej nadácii Bratislava sa podarilo vďaka zbierke prinavrátiť hodiny pred hotel Carlton, kde sa ľudia kedysi stretávali, do Vodnej priekopy umiestniť pamätnú tabuľu na Lauru Jarnú – poslednú z veľkých bratislavských filantropiek, a na lavičky na Hlavné námestie dať tabuľky s menami ďalších mecenášov.
Najnovšie chce nadácia zbierať finančné dary na obnovu gotickej veže františkánskeho kostola, ktorá je v Sade Janka Kráľa.
![]() Mäsiarstvo vydržalo pod Manderlom od jeho vzniku do tohto apríla, teda viac ako 70 rokov. Onedlho tu bude kaviareň. PAVOL FUNTÁL |
![]() Propeler si mnohí pamätajú z 50. a 60. rokov, vo svojej knihe Chlapci z Dunajskej ulice naň spomínal aj Július Satinský. Premávať prestal po niekoľkoročnej pauze pred piatimi rokmi – nebol oň záujem. Jeho prevádzku dotovala Petržalka aj Staré Mesto. FOTO – ARCHÍV BRANISLAVA PAVELKU |
![]() Zužuje sa aj počet tradičných kín v meste, nedávno ohlásil prevádzkovateľ kina Tatra ukončenie jeho činnosti. Má tu byť kongresové centrum. FOTO SME – MICHAL PETRÍK |
PKO by mali zbúrať po tom, ako mesto začne využívať City Auditórium vo štvrti Eurovea. Pre tisícky ľudí je miestom pamätných koncertov, sálu využívali aj tanečníci. FOTO SITA |