BRATISLAVA. Rekonštrukcia Starej radnice bude podobne rozsiahla ako v Apponyiho paláci. Aj tu pôjde o návrat do pôvodnej historickej podoby. Obnovu má na starosti mestská organizácia Paming. Jej riaditeľ Jozef Hrabina povedal, že bez obmedzení sa zrejme bude dať pracovať až o niekoľko mesiacov. Presný harmonogram by mohol byť známy o dva až tri týždne. Rekonštrukciu plánujú skončiť v roku 2010. Rátajú na ňu so sumou približne 230 miliónov korún.
Nová expozícia
Riaditeľ Múzea mesta Bratislavy Peter Hyross potvrdil, že zmenia aj expozíciu dejín mesta. „Pripravuje ju už vyše roka odborný tím múzejných a externých spolupracovníkov.“
Do budúceho hlavného depozitu múzea na Ivanskej ceste odsťahujú zbierky. Pre návštevníkov sa tak v radnici uvoľnia priestory, do ktorých sa teraz nedostali.
Kedy sa začne
Paming s mestom, múzeom, archeológmi a dodávateľom stavby o termínoch prác ešte rokuje. „Pôvodný harmonogram predpokladal uzavretie nádvoria, čo by znemožnilo jeho využitie na podujatia Kultúrneho leta,“ hovorí Hrabina. „Našou snahou je, aby neboli obmedzené.“ Rekonštrukcia sa tak nebude môcť spustiť naplno.
„Dôležité bude aj uvoľnenie priestorov. Prevádzky a depozity múzea sa už sťahovať začali, ale iba v obmedzenom rozsahu.“ Náhradných priestorov nie je dosť, musia ešte stavebne upraviť depozit na Ivanskej ceste. „V priaznivom prípade to očakávame až na prelome rokov,“ hovorí Hrabina o tom, kedy sa práce na radnici rozbehnú bez obmedzení.
Rekonštrukciu môže tak ako v Apponyiho paláci predĺžiť aj archeologický prieskum. „Je to jeden z faktorov, ktorý bude mať podstatný vplyv na postup a dĺžku prác.“ Okrem bežného dohľadu sa archeológovia budú zaoberať časťou suterénov, v ktorých sa ešte žiadny výskum nerobil.
Vlhké suterény, havarijné rozvody
Pôvodne sa mala radnica opravovať postupne. Hrabina povedal, že v rokoch 2004 až 2006 sa opravovali strechy jednotlivých budov komplexu, fasády a havarijné stavy technických rozvodov. „Rozsah prác sa volil tak, aby sa pri komplexnej obnove nemuseli robiť znovu.“ O tej rozhodlo zaradenie do investičných projektov mesta.
Opravia suterény, ktoré vlhnú, aj rozvody vody, ústredného vykurovania, elektriny, slaboprúdu. Hrabina povedal, že sú už za hranicou životnosti, nezodpovedajú platným predpisom. „Často sa vyskytujú havárie rozvodov, ktoré spôsobujú škody na objektoch aj na uložených zbierkach.“ Robiť sa tu budú aj reštaurátorské a umelecko-remeselné práce.
Nádvorie radnice, ktoré sa využíva pri rôznych akciách, počas jeho rekonštrukcie uzavrú úplne. Po archeologickom výskume sa tam budú meniť inžinierske siete a dlažba. Pri ostatných prácach jeho využitie zrejme čiastočne obmedzí zariadenia staveniska.
Obnova: strata aj nutnosť
Na Hrade je prístupná len jedna expozícia, zvyšok je pre rekonštrukciu uzavretý. Onedlho bude podobné obmedzenie aj v Starej radnici.
Hrad, najpopulárnejšie miesto pre turistov, je zatvorený, začína sa tu miliardová rekonštrukcia.
„Teraz je priestor v maximálnom obmedzení. Verejnosť sa môže pohybovať len pod čestným nádvorím,“ hovorí riaditeľ Slovenského národného múzea Peter Maráky. Prístupná je tu len expozícia o minulosti a budúcnosti hradu. „Proces sťahovania je v plnom prúde, nemáme inú možnosť.“ Od polovice augusta sprístupnia výstavu na západnej terase, od septembra otvoria baštu Luginsland.
Do hradného areálu podľa odhadov ročne príde asi pol milióna ľudí, v roku 2005 to bolo vyše milióna. „Rekonštrukcia bude znamenať výpadok v tržbách, ekonomicky to bude asi 6,5 milióna korún ročne,“ hovorí Maráky. No s tým sa počítalo, dodáva. „Rekonštrukciu plne podporujeme. Stav, v akom hrad bol, už ohrozoval aj naše exponáty. Je to problém pre mesto aj pre turistov, ale bolo to nevyhnutné.“
Starú radnicu a múzeum v nej ročne navštívi 25-tisíc ľudí, stovky prichádzajú aj na programy Kultúrneho leta, ktoré bývajú na nádvorí.
(dot)