BRATISLAVA. Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, ktorej väčšinovým akcionárom je hlavné mesto, vyšetruje krajská prokuratúra. Trestné oznámenie na vedenie firmy podali jej zamestnanci. Obviňujú vodárne z klientelizmu a z toho, že tu dochádzalo k machináciám, povedal hovorca krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek.
„Podľa nich dochádzalo v spoločnosti k nezákonným verejným súťažiam,“ povedal Vanek.
Niektoré zákazky od vodárne získala spoločnosť Hydrocoop, ktorej konateľom je brat generálneho riaditeľa vodárenskej Peter Gemeran. Ten podozrenie z klientelizmu odmieta. „Spolupracujeme s vodárenskou od roku 1993 a brat sa stal riaditeľom vodárenskej o desať rokov neskôr,“ povedal Peter Gemeran. Dodáva, že firma, ktorej je spolumajiteľom, zákazky nedostala, ale získala v súťaži.
Magistrát sa podľa hovorkyne Márie Račkovej k záležitosti nechce vyjadriť skôr, ako sa prešetrí.
Vodárenská tvrdí, že oficiálne ju prokuratúra o veci ešte neinformovala. „Zákazky boli obstarané podľa zákona,“ povedal o spolupráci s firmou Hydrocoop hovorca vodární Zenon Mikle. K poškodeniu vodární podľa neho nedošlo, pretože kritériom pri súťažiach je najnižšia cena. „Až pokiaľ by dochádzalo k poškodzovaniu, išlo by o konflikt záujmov,“ povedal Mikle. V poslednom období Hydrocoop robila pre vodárenskú zákazky za asi 30 miliónov korún, išlo hlavne o dokumentáciu na stavbu kanalizácie.
Ivan Rončák z Transparency International hovorí, že podstatné je to, či prebehli súťaže, ktoré vyhrala Hydrocoop, maximálne transparentne. Rončák v tom nevidí problém, ak „naozaj vyhrala firma na čele s blízkou osobou vedeniu vodárenskej vďaka najlepšej ponuke“. „Ak nie, vyvstávajú tu isté otázky,“ dodal. Myslí si, že z hľadiska zabezpečenia najlepšej ponuky nie je vhodné diskriminovať rodinných príslušníkov, ak je súťaž transparentná.
Ako dlho bude prokuratúre trvať vyšetrovanie, nie je známe, závisí to aj od vyšetrovateľov.