RUŽINOV. Majitelia záhrad na Malom Pálenisku sa sťažujú na vykrádanie svojich chatiek. Hovoria, že policajti ich nevedia zbaviť zlodejov už niekoľko rokov.
Polícia tvrdí, že lokalitu aj podozrivých ľudí kontroluje. Takéto krádeže však policajti dokážu objasniť len ťažko.
Aspoň raz okradli každého
„Neexistuje tu ani jedna záhrada, ktorú by aspoň raz nevykradli,“ opisujú situáciu záhradkári. „Väčšinou sa krádeže opakujú. Zlodeji vylamujú zámky, ničia strechy, oplotenie, kradnú záhradné náradie, čerpadlá, plechy, železo a kachle.“
Sú presvedčení, že ide o tú istú skupinu zlodejov. Tí vraj potom ukradnuté veci predávajú v okolitých zberných surovinách. Záhradkári policajtom vyčítajú, že v osade málo hliadkujú a slabo poznajú svoj revír.
„Krádeže len zaregistrujú. My zatiaľ tŕpneme, čo nám vandali zase zničili alebo ukradli.“ Zmiznuté veci vraj preto často ani nenahlásia, považujú to už za zbytočné.
Objasňuje sa ťažko
„Záhradkársku osadu Malé Pálenisko pravidelne kontrolujú policajti príslušného obvodného oddelenia,“ oponuje Viera Tupá z bratislavskej krajskej polície. „Veci, ktoré sú hlásené ako odcudzené, nemajú často identifikačné znaky, výrobné čísla ani doklady, preto sa dajú ťažko identifikovať.“
Od začiatku minulého roka do tohto mája policajti na Malom Pálenisku zaznamenali 70 podozrení z protiprávneho konania. Väčšinou to boli krádeže. Tupá dodala, že za takýchto okolností sa objasňujú ťažko, počet vyriešených prípadov nespresnila. Polícia nemá štatistiku z tejto lokality, len z celého obvodu.
Zberné suroviny si majú overiť, čo berú
Prevádzky zberných surovín policajti sledujú. Na to, čo vykupujú, by mali dohliadať aj ich pracovníci. „Mali by sa zamerať na preukázanie pôvodu podozrivých vecí dokladom o nadobudnutí.“ Pracovník firmy P plus K povedal, že na to zberné suroviny nemajú oprávnenie. U nich sa však kradnutému materiálu bránia evidenciou. „Pri každom vykúpenom kile zaznamenávame meno predajcu, číslo jeho občianskeho preukazu a trvalý pobyt. Na žiadosť polície to potom vieme vytiahnuť zo systému.“