SME

Mesto chystá cintorín pre zvieratá

V Petržalke je nelegálny psí cintorín. V Bratislave sa zatiaľ oficiálne zviera pochovať nedá. Zriadiť cintorín chce moderátorka Elena Vacvalová.

Náhrobky sú z prírodného kameňa s vytepanými menami zvierat. Návštevné hodiny sa dajú dohodnúť.Náhrobky sú z prírodného kameňa s vytepanými menami zvierat. Návštevné hodiny sa dajú dohodnúť. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Na malom priestranstve v lesíku medzi Veľkým a Malým Draždiakom je zopár hrobov. Mená na krížoch dosvedčujú, že sú tam pochované psy. Hrobov je okolo desať, niektoré označuje len kôpka kameňov miznúca v poraste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tom, že majitelia na svojich domácich miláčikov nezabudli, svedčia kahance od sviečok, ktoré sem prichádzajú zapáliť.

Hroby sú nelegálne

Psí cintorín nie je legálny, v Bratislave sa zvieratá zatiaľ nepochovávajú. Kto má možnosť, pochová psa na záhrade, iní volia medzi tajným pohrebom v lese a kafilériou.

SkryťVypnúť reklamu

„Cintorín tu je asi od roku 2005,“ povedal petržalský hovorca Ľubomír Andrassy. „Chápeme, že strata zvieratka je pre majiteľov ťažká, ale právne tu nie sú splnené podmienky na pochovávanie zvierat.“ Je tu vysoká hladina podzemných vôd, nezabezpečené pozostatky by ich mohli znečistiť, môžu sa tu rozšíriť choroby.

Z pohľadu hygienika

Hygienička Jindra Holíková povedala, že psy v domácnostiach väčšinou kontroluje veterinár. „Bývajú očkované a zdravé. Pravdepodobnosť nákazy je malá.“ V prípade, že v okolí nik nepestuje jedlé plodiny, nepredstavuje zdravotné riziko ani pôda. „V Bratislave sa pitná voda pravidelne kontroluje. Cintorín ju nemôže ovplyvniť.“

Oficiálny zvierací cintorín by musel spĺňať podobné podmienky, aké sa vzťahujú na pochovávanie ľudí. Chránený by musel byť viacerými ochrannými pásmami, podzemné vody by nesmeli mať vysokú hladinu.

SkryťVypnúť reklamu

Možno bude na Kačíne

Pozemok, na ktorom je psí cintorín, je mestský v správe Petržalky. „Nemáme definitívne riešenie. V prípade záujmu by sme boli ochotní spolu s mestom uvažovať o vyčlenení plochy pre cintorín. Potom by bol celomestský.“ Na to by si však museli priplatiť aj psičkári.

O tom, že by Bratislava mala mať zvierací cintorín, sa hovorí už roky, v týchto dňoch prebieha rokovanie. Záujem zriadiť ho má moderátorka Elena Vacvalová. „Primátor rokoval s pani Vacvalovou, mesto sa pokúsi nájsť vhodný pozemok,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Ako dodala, náklady spojené s vytvorením cintorína má zabezpečiť Vacvalová.

Uvažovalo sa o pozemku na Kačíne, ktorý si už Vacvalová bola obzrieť. Mesto sa však ešte nedohodlo s Mestskými lesmi, majiteľom. Ďalšou alternatívou je pozemok v Devínskej Novej Vsi, do úvahy pripadá Petržalka.

SkryťVypnúť reklamu

Chudinová ale zvierací cintorín nechce dávať do súvisu s ľudským, v meste totiž o niekoľko rokov nebude kam pochovávať. „Tu platia iné pravidlá, okrem toho zvierací cintorín by mal inú rozlohu. Na riešení problémov s nedostatkom hrobových miest pracujeme.“

Priekopníčka: Papiere trvali pol roka

V Šútovciach pri Prievidzi existuje prvý legálny zvierací cintorín u nás. Jeho majiteľka hovorí, že úrady spočiatku ani nevedeli, aké jej majú dať potvrdenia.

Psy, ale aj škrečky, papagáje či rybičky sú pochované na prvom slovenskom legálnom zvieracom cintoríne Kamienok. Nachádza sa v Šútovciach v okrese Prievidza.

„Boli to neskutočné behačky po úradoch, vysvetľovania čo chcem,“ hovorí Mária Granecová. „Ani nevedeli, aké mi majú dať povolenie. Pol roka trvali len papierovačky.“

Cintorín funguje od minulého roka, prvý hrob vykopali 3. januára. „Máme ich tu teraz deväť, sú tu škrečky, papagáje aj rybičky.“ Pochované sú tu dva psy z Bratislavy, jeden až z Viedne. Hroby majú len prírodný kameň miesto náhrobku, naň umelecký kováč vytepe číslo hrobu a meno zvieraťa. Granecová hovorí, že tu prebiehajú úplne normálne pohreby.

„Urobí sa rozlúčka, zviera sa zabalí do látky a dá sa do hrobu. Niektorí priložia aj granule alebo hračky, či celý pelech.“ Keďže otváracie hodiny cintorína sú na dohodu, má prehľad, kto sem ako chodí. „Niektorí pravidelne, jedna pani sem chodí dennodenne. Keď zomrie zviera, je to pre niekoho ako strata človeka.“

Starosta obce Milan Píš hovorí, že obyvatelia neboli príliš nadšení myšlienkou, že pri normálnom cintoríne bude zvierací.

„Je to súkromný cintorín na súkromnom pozemku, pani Granecová na to má živnosť aj povolenia. Chcela takto využiť svoj pozemok a my jej v tom nemôžeme brániť. Ľudia to však nevedeli hneď pochopiť. Aj takúto vec doba priniesla,“ povedal Píš.

(dot)

Kamienok

Historicky prvý cintorín pre zvieratá na Slovensku sa nachádza na približne štvorárovom pozemku.

Cena za pochovanie psíka by sa mala pohybovať okolo 5 000 korún v závislosti od hmotnosti zvieratka. Pochovanie zvieraťa nad 20 kg stojí 7 300 korún. V cene je pohreb a prenajatie hrobového miesta na dva roky.

Majiteľku a prevádzkovateľku na vytvorenie prvého cintorína podnietila smrť jej vlastného psa, fenky Džesi. Cintorín nechápe ako podnikanie, popri jeho prevádzkovaní pracuje.

Na pohrebisku sa nachádza altánok pre rozlúčku. Okolo hrobov je výsadba. Prostredie má pripomínať park.

Rezervovať miesto na hrob sa dá podľa vlastného výberu.

Cintorín v Bohniciach je už plný

Pražský Večerník odhaduje, že v hlavnom meste Česka žije asi 400-tisíc psov a rovnaký počet mačiek a ďalších domá­cich zvierat. V Prahe však existuje len jediný zvierací cintorín – na Bohniciach, a ten je po takmer 10 rokoch existencie plný.

„V súčasnosti sa už na ňom nepochováva, už nie je kam,“ hovorí Helena Šmídová z Miestneho úradu Praha 8. Cintorín je v súkromných rukách, okolo pozemku na západnej strane psychiatrickej liečebne sa vedú niekoľkoročné spory.

Minulý rok ho ako náhradu za reštitúciu získala Vlasta Brunová spolu so súkromnou spoločnosťou, v júli ho ďalší rozsudok súdu opäť vrátil pozemkovému fondu, píše Pražský denník. V januári sa majiteľom stal opäť štát.

Čo s ním bude ďalej, nie je isté. V súčasnosti má pozemok cintorína rozlohu 5 600 štvorcových metov, na nich je 1 800 hrobov.

(dot)

Na cintoríne je zriadený aj urnový hájik.

(dot)

Vacvalová: Pôjdem po žobraní

Bratislava nemá zvierací cintorín. Zmeniť sa to rozhodla moderátorka Elena Vacvalová.

Bratislava nemá zvierací cintorín. Zmeniť sa to rozhodla moderátorka Elena Vacvalová.

Prečo sa ste rozhodli angažovať za vzniku takéhoto cintorína v meste?

„Oslovila som primátora pred dvoma rokmi s tým, čo by pre to mohlo mesto urobiť. Cítim to tak ako majiteľ niekoľkých zvierat. Patrilo by sa, keď s nami roky žijú a sú ako naše ďalšie deti a súrodenci, aby odišli dôstojne a nemuseli sme ich odvážať do kafilérií alebo ich pod hrozbami pokút zahrabávať v lese. Myslím si, že také veľké mesto ako Bratislava by niečo také rozhodne malo mať.“

Ako to funguje teraz?

„V Brne je krematórium, teraz sa robí zvoz zvierat zo Slovenska, existuje taká služba. Majiteľ si len potom príde po urničku. Verím, že sú ľudia na Slovensku, ktorí to cítia podobne ako ja.“

V akom štádiu je vznik zvieracieho cintorína?

„Požiadala som o pomoc mesto, primátor mi prisľúbil, že magistrát vyjde v ústrety pozemkom, čo je dôležitá, ak nie skoro najdôležitejšia vec. Ostatné veci sú na mne, budem chodiť po žobraní. Pokúsim sa o eurofondy, lebo na to nemám. Je nemysliteľné, aby som to zvládla sama, len najjednoduchšie kremačné zariadenie stojí tri milióny. Založila som občianske združenie, takže som v čakacej dobe. Pokiaľ sa to podarí, chcem sa tomu plne venovať.“

Mesto už vytypovalo pozemky. Aký je váš názor?

„Bola som sa tento týždeň pozrieť na prvý pozemok na Železnej studienke, ale je tam komplikovaný prístup, zrejme to tento pozemok nebude. Aj ja mám nejaké návrhy. Ale nie je to jednoduchá vec, aby to ľudia aj mentálne brali ako samozrejmosť.“

(dot)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 315
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 937
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 881
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 488
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 881
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 291
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 515
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 049
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 713
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 489
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 427
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 900
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 572
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 560
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 659
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťZatvoriť reklamu