RUŽINOV. Na obťažovanie, hluk a hádky sa sťažovali nakupujúci v potravinách blízko zastávky MHD Pažítková. Pred neďalekým obchodom takmer každý deň posedávala skupina ľudí, ktorí popíjali, od okoloidúcich pýtali cigarety a drobné.
Obyvatelia z okolitých domov aj predavačky v obchode tvrdia, že išlo o pacientov z neďalekého Centra pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej.
Obávajú sa starší ľudia
„Boli tu skoro stále, od rána. Niekedy sa zdržali hodinku, inokedy ostali až do obeda,“ hovorí predavač z novinového stánku. „Neboli agresívni, ale obťažovali. Hlavne starší ľudia z nich boli vystrašení.“
Na otázku, ako vedel, že skupinka patrila k tým, ktorí sa liečili na Hraničnej, povedal, že ich poznal. Predtým vraj chodili k bývalému obchodnému centru Jadran. Po tom, ako ho zbúrali, presťahovali sa k potravinám. „Kričia a pijú alkohol. Ja som im nič nehovorila, lebo nechcem, aby ma napadli,“ povedala dôchodkyňa, ktorá v okolí chodí na prechádzky so psom.
Prestali ich obsluhovať
Hovorca mestskej polície Peter Pleva povedal, že z okolia Pivonkovej, kde sú potraviny, nemali žiadne sťažnosti na neprispôsobivých ľudí.
Na začiatku tohto týždňa už bol pred obchodom pokoj, nikto tam neposedával. „Jednoducho sme ich prestali obsluhovať, a tak odišli. Chceli hlavne pivo, neviem, či je to súčasťou liečby,“ povedala predavačka. Nepríjemní zákazníci sa vraj presunuli o zastávku ďalej k reštaurácii Astra.
Podnety vraj polícia dostáva z iného miesta, z Radničného námestia, ktoré je od Pivonkovej vzdialené niekoľko zastávok trolejbusom. Tam aj podľa Plevu pravidelne robia kontroly. „Ak však niekto len sedí a nič nerobí, nemôžeme proti nemu zakročiť.“ Pleva hovorí, že najčastejšie zakročia proti návštevníkom parčíka na námestí, ktorí pijú alkohol a znečisťujú okolie.
Hovorca Ružinova Maroš Smolec povedal, že pre pohodené fľaše a odpadky majú zvýšené náklady na údržbu parčíka. „Pred štyrmi rokmi sme ho čiastočne revitalizovali, teraz robíme len bežnú údržbu, orezanie stromov a hlavne čistenie.“
Riaditeľ: Je to menšina
Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej povedal, že z celkového počtu okolo štyristo pacientov, o ktorých sa starajú, sa takto správa menej ako päť percent. Väčšinou je to ešte v začiatočnej fáze liečby. „Netreba sa ich tak obávať, nie sú nebezpeční. To skôr takí, ktorí sa neliečia.“ Hovorí, že ak by si niektorí z pacientov ešte stále privyrábali drobnými krádežami, robia to mimo tejto lokality. „Tu by boli veľmi viditeľní a pre políciu ľahko polapiteľní.“
Tým, ktorí sa liečia metadonom, v centre odporúčajú, aby si našli zamestnanie. „Veľa z nich pracuje v obchodoch, kaviarňach či skladoch.“ Ďalšou možnosťou je zapojiť sa do resocializačného programu občianskeho združenia, ktoré spolupracuje s centrom. Vždy je však určitá skupina ľudí, ktorí sú akoby nezamestnateľní, uprednostňujú životný štýl bezdomovcov. „Nemôžeme im zakázať, aby posedávali pred obchodmi, ale dávame im fúkať a po alkohole nedostávajú liečbu,“ povedal Okruhlica.