Môžu ich prichystať na drvenie, ktoré sa uskutoční v pondelok 19. mája štiepkovačom na Bôriku, Fialkovom, Kráľovskom a Slávičom údolí, uliciach Buková, Mudroňova, Žižková a ďalšie. Presnú trasu možno zistiť na Miestnom úrade Starého Mesta.
"Minuloročný projekt drvenia konárov, tzv. štiepkovanie zožal medzi obyvateľmi úspech, preto v ňom pokračujeme," uviedla dnes pre TASR staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. Podľa nej projekt pomáha občanom zbaviť sa biologického odpadu z ich záhrad kultivovaným spôsobom. Uskutoční sa v máji a júni v piatich etapách. Prvé štyri sa zrealizujú rovnako ako vlani - obyvatelia si konáre nachystajú cez víkend a v pondelok ráno ich vyložia pred bránky a v ten istý deň po dohodnutej trase pôjde štiepkovač a konáre rozdrví. Výsledný produkt si môže ponechať občan - dá sa použiť ako mulčovacia zmes v záhradách pod kríky alebo na kompost. Ak oň nebude mať záhradkár záujem, odvezie ho štiepkovacia firma. Ďalšie termíny drvenia štiepkovačom sú plánované na 26. mája, 2. a 9. júna.
"Piatu etapu štiepkovania pripravujeme cez víkend 14. 15. júna a bude svojím spôsobom premiérová," dodala Kopřivová. Uskutoční sa totiž v dosiaľ nevyskúšanom teréne tam, kde nie je možné vyložiť konáre na komunikáciu, kde by pohyb drvičky mohol vyvolať dopravné problémy alebo kde sa pohybuje veľa chodcov, turistov a podobne. Záujemcovia o likvidáciu zeleného odpadu si musia vopred na referáte ochrany prírody Miestneho úradu Staré Mesto dohodnúť termín drvenia, rovnako ako pri nedávnom zbere starých nefunkčných elektrospotrebičov. Zavolať treba na tel. č. 59246 333, prípadne napísať e-mail na cillikova@staremesto.sk.
Objemovo najväčšiu časť komunálneho odpadu tvorí práve biologický odpad, od 30 do 70 percent podľa ročného obdobia. Donedávna končil na skládkach alebo v spaľovniach komunálneho odpadu. Od 1. januára 2006 to však zákon zakazuje. Pri rozklade zeleného odpadu na skládkach či jeho spaľovaní totiž vznikajú nežiaduce plyny unikajúce do ovzdušia. Biologický odpad sa tak stáva naliehavým problémom, ktorý treba efektívne riešiť. Úlohou obce je zabezpečiť, aby sa zo záhrad, parkov a ďalšej zelene nedostal do komunálneho odpadu.