BRATISLAVA. Od konca mája bude mať Bratislava prvú školu so solárnou energiou. Stane sa ňou Stredná priemyselná škola elektrotechnická na ulici K. Adlera v Dúbravke.
„Koncom mája sa začne s montovaním panelov, spustí sa to asi v júni. Opravovali sme strechu, ktorá bude slúžiť ako podklad,“ povedal František Végh, riaditeľ školy. Pre školu to podľa neho bude plus, aj keď sa to nemusí hneď vyplácať. Ako povedal, v ideálnom prípade budú kolektory produkovať 20 kilowattov elektriny. To môže stačiť pre 100 školských počítačov, ktoré tu denne používajú.
Panely škola dostane v rámci projektu Slnko do škôl, ktorý má na starosti župa. Hlavnou myšlienkou je propagácia inovatívnych technológií. „Umožňujú výrobu elektriny z najvýznamnejšieho obnoviteľného zdroja, zo slnka,“ hovorí Milka Podmajerská, hovorkyňa župy. Škola by mala vďaka kolektorom ušetriť a bude šetrnejšia aj k životnému prostrediu.
Namontovanie panelov bude stáť 4,8 milióna korún, nasledovať budú prednášky pre študentov. Do budúcnosti uvažuje župa o pokračovaní projektu aj na ďalších školách.
Známych budov, ktoré využívajú solárnu energiu, je v meste niekoľko. Sú to napríklad byty pri Karlovoveskom ramene, nízkoenergetický inteligentný dom na Matúšovej, fasádu zo solárnych panelov má sídlo firmy Viessman na Ivanskej ceste. Celkovo je však ekologických stavieb u nás stále málo.
„Oproti iným veľkomestám Bratislava zatiaľ veľmi zaostáva, nebola zatiaľ postavená ani jedna väčšia verejná budova v pasívnom štandarde, ktorá by bola príkladom,“ hovorí Zuzana Kierulfová zo združenia ArTUR architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj.
Pasívny dom je taký, ktorý spotrebuje len desatinu tepla na vykurovanie v porovnaní s bežnými, nulový dom je energeticky sebestačný. Taký zatiaľ v meste nie je, v Stupave sa stavia jeden z prvých.
Len samotné montovanie slnečných kolektorov podľa Kierulfovej nie je v prípade školy komplexným riešením. „Celkovo na energii ušetríme, ak budeme v prvom rade domy poriadne zatepľovať a efektívne vetrať, či už novostavby, alebo staršie budovy,“ myslí si.
Ekobudovy
Jedna z energeticky pasívnych administratívnych budov bude v meste Fótligét v Maďarsku. Nemá mať vôbec radiátory, elektrinu a teplú vodu získa vďaka solárnym panelom.
V rakúskom Gutau pri Linzi je energeticky nulová škôlka a administratívna budova. Nemá nijaké náklady na vykurovanie ani na klimatizáciu či teplú vodu. Budova si sama na seba zarába ročne minimálne 700 eur prebytočnú energiu predá.
Základná škola na Turnianskej ulici v Petržalke sa má vďaka rekonštrukcii stať nízkoenergetickou. Zariadenie sa na to snaží získať peniaze z eurofondov.
(dot)