BRATISLAVA. Začínalo pršať, keď sa po Račianskom mýte v smere na Račiansku prehnal motorkár s jedným kolesom vo vzduchu. Už na oboch kolesách obiehal všetky autá, ktoré v tomto úseku málokedy jazdia predpísanou rýchlosťou.
Vo Svätom Jure sa zase vodič auta otáčal do protismeru a zrazil sa s motocyklistom, ktorý bol vo vedľajšom pruhu. Motocyklová sezóna sa ešte len začala.
Vodičov rozčuľujú motorkári, ktorí jazdia príliš rýchlo. Motorkári sa ohradzujú, že sú to často automobilisti, ktorí ich ohrozujú a spôsobujú nehody. Zrážka s autom obvykle znamená oveľa vážnejšie následky pre človeka na motocykli ako pre toho, koho chránia plechy auta.
Príliš rýchlo a riskantne
„V Bratislavskom kraji sme za minulý rok zaznamenali 102 dopravných nehôd, ktoré zavinili motocyklisti,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová. „Pri nehodách vlani zomreli siedmi motocyklisti, ďalší utrpeli ľahšie či ťažšie zranenia. Príčinou týchto tragických dopravných nehôd je najmä neprimeraná rýchlosť, nesprávny spôsob jazdy a nedanie prednosti v jazde.“
K miestam, kde motorkári porušujú predpísanú rýchlosť v ešte väčšej miere ako autá, patrí napríklad Račianska, úsek medzi Petržalkou a Rusovcami a ďalšie výpadovky z Bratislavy. Tomáš Hajdúch z internetového magazínu motoride.sk povedal, že nebezpečne jazdia hlavne mladí alebo tí, ktorí si motorku práve kúpili. Riskovanie sa spája aj so športovými motorkami.
Autá nedajú prednosť
„Ľudia v autách však často nesledujú cestu, nenechávajú pre motorkára dostatočný priestor, vytláčajú ho na krajnicu.“
K pádu z motorky môže prispieť štrk na krajnici, odpadky, olejové škvrny alebo výmole na ceste. Hajdúch hovorí, že v meste je najčastejšou príčinou nehôd, ktoré spôsobia autá, nedanie prednosti. „Vodiči áut nerešpektujú malé motorky, aj keď ich vidia. Čím menšia motorka, tým sú bezohľadnejší.“ Na skútroch často jazdia začínajúci motocyklisti, ktorí ešte nemajú veľa odjazdené. „Sú to mladí 15, 16roční ľudia, v stresovej situácii nemusia vedieť, ako zareagovať.“
Túžba po extrémoch
Psychológ Martin Miler hovorí, že jazda na motorke je aj o vyhľadávaní nebezpečenstva a vzrušenia. Neprimerane a riskantne jazdia ľudia, ktorí majú tendenciu vyhľadávať extrémne zážitky, je to dané ich osobnostnou charakteristikou. „Nebezpečná jazda na hranici ukončenia života ich môže napĺňať pocitom, že práve v tej chvíli žijú.
Vinní pol na pol
Zo štatistiky internetového magazínu motoride.sk
v sezóne 2005/2006
l 46 percent zrážok spôsobili automobilisti, najčastejšie nedali prednosť
l 45 percent motorkári, nezvládli motocykel
l v deviatich percentách sa nepodarilo určiť vinníka
l v 50 až 70 percentách nehôd motocyklistov je účastníkom aj vodič auta
l minimálne pri každej štvrtej nehode motocyklista zomrel
l najviac nehôd bolo v bratislavskom okrese, v Pezinku a Košiciach