BRATISLAVA. Oficiálna sobášna miestnosť alebo priestory úradu už nie sú jediným miestom, kde sa dá uzavrieť civilný sobáš. Snúbenci si môžu vybrať napríklad reštauráciu, zámok či park. Matrika môže povoliť sobáš aj pred iným matričným úradom alebo na inom mieste. Podmienkou je, aby bol obrad verejný a slávnostný.
Za iné miesto, deň a čas, než sú úradne určené, sa musí priplatiť. K poplatkom, ktoré stanovuje zákon, si mestské časti navyše priratúvajú náklady za sobášenie mimo oficiálne stanovených podmienok.
V hoteli aj v nemocnici
Nové Mesto má oficiálnu sieň na sobášenie v Stredisku kultúry na Vajnorskej 21 a náhradnú na miestnom úrade. Novomestská hovorkyňa Alžbeta Klesnilová povedala, že sobášne dni a hodiny matričnému úradu určuje miestne zastupiteľstvo. Je to zvyčajne prvá sobota v mesiaci podľa plánu sobášov, tie sú v čase od 11.00 do 17.00.
Záujem o sobáše mimo úradne určených siení v Novom Meste rastie. Po sobote je najžiadanejší piatok. Najčastejšie sa okrem oficiálnych priestorov sobáši v reštauráciách, hoteloch a záhradách rodinných domov. Vlani to bolo aj v parčíku na Račianskom mýte a v nemocnici na Klenovej.
„Novomešťanov lákajú tiež sobáše na hradoch, v historických priestoroch, reštauráciách, hoteloch, napríklad na zámkoch v Smoleniciach, Bojniciach, na Červenom Kameni aj v historických priestoroch palácov Starého Mesta – v Zichyho, Pálffyho, Mirbachovom, Pallugyaiovom a Primaciálnom paláci.“
Väčšinou v hotovosti
Snúbenci, ktorí si na svadbu vyberú iný deň, hodinu alebo priestor, platia poplatok. V Novom Meste nepýtajú viac ako určuje zákon. Klesnilová hovorí, že väčšinou sa platí v hotovosti na matrike, peniaze sa dajú poslať aj prevodom z účtu alebo poštovou poukážkou. Ak je život jedného z budúcich manželov priamo ohrozený, zosobášia ich bezplatne na ktoromkoľvek mieste a matrike. To platí v každej mestskej časti.
Účtujú si náklady
Svadby v Starom Meste bývajú v úradnej sieni v Zichyho paláci. Okrem toho aj v Zrkadlovej sieni, v Pálffyho a Mirbachovom paláci. Snúbenci, z ktorých ani jeden nemá trvalý pobyt v tejto mestskej časti, za svadbu v Zichyho paláci zaplatia navyše 1500 korún.
Svadba mimo sobášnej miestnosti stojí v Starom Meste sedemtisíc korún. V cene sú zarátané náklady päťtisíc korún, ktoré si miestna samospráva za túto výnimku stanovila. Sobáš mimo úradne určenej doby vyjde na 5500 korún, päťtisíc korún z toho si Staré Mesto opäť ráta ako náklady.
Ľudia s postihnutím neplatia
Podobne vysoké poplatky sú v Petržalke. Tam majú miestnosť na sobáše v Cik-Cak centre. Za sobáš mimo tejto miestnosti a v inom čase zaplatia poplatok 7500 korún. Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že päťtisíc korún z tejto sumy je poplatok za výnimku, ktorý odsúhlasili miestni poslanci. „Najčastejšie takéto svadby robíme v Au café alebo na lodi.“ Od poplatkov sú oslobodení zdravotne postihnutí ľudia.
S čím treba rátať
Povolenie na uzavretie manželstva pred iným matričným úradom stojí slovenských občanov päťsto korún. Poplatok platia snúbenci na matrike v mestskej časti, kde majú trvalý pobyt.
Tam, kde ich sobášia, platia ďalších päťsto korún za uzavretie manželstva.
Za sobáš v iný deň sa platí päťsto korún.
Za svadbu mimo sobášnej siene dvetisíc korún, mestské časti si k tomu stanovujú ďalšie poplatky tak, ako to schvália ich miestne zastupiteľstvá.
V Starom Meste sa do historickej časti môžu svadobčania odviezť najviac troma autami, potrebujú si na to vybaviť povolenie na miestnom úrade vo front office, za jedno vozidlo zaplatia 500 korún.
V Novom Meste svadobčania zaparkujú v uliciach okolo sobášnej siene. V Petržalke sa parkuje ťažšie, snažia sa tam vyhradiť aspoň dve miesta pre svadobčanov. Autá musia odprakovať aj pozdĺž cesty.
(dagu)