STARÉ MESTO. O zastavaní parčíka Belopotockého nie je rozhodnuté ani po trinástich rokoch.
Majiteľ pozemku, firma Zipp čaká na stavebné povolenie, územné rozhodnutie už má. Chce tu postaviť viacpodlažnú stavbu.
Situácia sa ešte môže zvrtnúť. Po včerajšom pojednávaní, ktoré je už súčasťou stavebného konania, sa hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová pre agentúru Sita vyjadrila, že mesto sa pokúsi so Zippom dohodnúť.
Deň predtým Chudinová pre SME povedala, že mesto je sklamané, ale musí rešpektovať právny stav, aj keď pôvodne chcelo parčík zachovať.
Na súkromnom pozemku
V roku 2005 dal primátor Andrej Ďurkovský verejný prísľub, že zeleň sa zachová. O to bojujú ochranári spolu s obyvateľmi z okolia.
Tí prišli včera vyjadriť svoj protest proti postupu samosprávy na pojednávanie do parčíka, hoci bolo neverejné.
Úradníci zo Starého Mesta i magistrátu občanov z konania vykázali a spolu so zástupcami investora sa presunuli do oploteného parčíka. „Prosím vás, aby ste opustili náš pozemok,“ povedala aktivistom i novinárom Varinská. Tí nakoniec čakali za plotom.
„Máme právo vyjadriť svoj názor,“ reagovala Zuzana Banghová z občianskeho združenia za zachovanie parku. „Tu v okolí žijú aj starí ľudia, ktorí sem ani nevládali prísť. Im stačilo, že mohli otvoriť okná a tešiť sa z parku.“
Súdy a úrady
Kauza parčíka je jednou z najdlhších v histórii bratislavskej samosprávy. Rozhodnutie o tom, že na pozemok možno umiestniť stavbu, vydal dokonca dvakrát staromestský stavebný úrad podľa starého územného plánu, kde bol parčík vedený ako zastavateľný pozemok.
Pokusy spochybniť toto rozhodnutie uzavrel minulý týždeň verdikt krajského súdu. Ten platnosť územného rozhodnutia potvrdil. V novom územnom pláne je pritom pozemok vedený ako zeleň.
Čo sa môže stať
Aktivisti vyzvali mesto, aby zabezpečilo zámenu pozemkov alebo parčík od Zippu kúpilo. Druhou možnosťou je zmeniť územný plán tak, aby sa zosúladil s kladnými územnými rozhodnutiami – firma totiž kúpila pozemok vo viere, že tam bude môcť stavať a odvoláva sa na svoje vlastnícke právo.
Podľa Chudinovej je možné, že sa kauze budú opäť venovať mestskí poslanci. Varinská sa viackrát vyjadrila, že je ochotná sa s mestom dohodnúť.
Pokusy o iné riešenie tu už boli. Výmena pozemku s parčíkom za tie, na ktorých leží amfiteáter na Búdkovej, ktorý v pondelok vyhorel, v roku 2006 stroskotala.
Nasledoval návrh, aby mesto pozemok kúpilo. Vlani však mestskí poslanci zamietli kúpu pozemku za 70 miliónov. Túto cenu navrhla ešte v roku 2006 firma Zipp.
Podľa medializovaných informácií firma kúpila pozemok za 50 miliónov. Sumu 70 miliónov uvádzala ako výsledok znaleckého posudku.
Poslanci boli ochotní ísť na 20 miliónov, túto ponuku však Zipp odmietol. V prepočte je to cena asi 6000 korún za meter štvorcový.