Prečo začal horieť amfiteáter, zatiaľ nie je jasné. Firma, ktorá ho získala, sa zaviazala, že ho zbúra.
STARÉ MESTO. Amfiteáter na Búdkovej zanikne. Po tom, ako tu v pondelok večer zhorelo pódium a strecha, je jasné, že v chátrajúcom kolose už nikdy koncerty nebudú. Príčinou však nie je oheň, ale fakt, že mesto už požiadalo o búracie povolenie.
„Konanie sa na stavebnom úrade začalo minulý týždeň,“ potvrdila hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová.
Búranie a výmeny
O asanácii sa prvýkrát začalo hovoriť pred dvoma rokmi, amfiteáter sa dlhšie nevyužíval. Naposledy sa tu premietalo v lete roku 2005 – nájomca obnovil kino pod holým nebom. Odvtedy sa o amfiteátri hovorilo v súvislosti s viacerými výmenami pozemkov. Mesto ho ponúkalo na výmenu za parčík na Belopotockého, no zo zámeny zišlo. Amfiteáter aj pozemok pod ním nakoniec získala firma Apollo Arena výmenou za pozemky v Petržalke, kde sa plánovala stavať hokejová hala na majstrovstvá sveta v roku 2011. O stavbe haly sa však teraz uvažuje na Kalinčiakovej ulici.
Hoci mesto a firma Apollo Arena podpísali zmluvu o výmene v januári, kataster ešte majetok nepreviedol. Formálne teda zatiaľ amfiteáter patrí mestu. Firma sa k veci nevyjadrila, redakcia kontaktovala konateľa Karola Rumana, do uzávierky ale na zaslané otázky neodpovedal.
Čo bude s pozemkami, ktoré mesto vymenilo za tie na Búdkovej v hodnote 427 miliónov, sa zatiaľ nevie. Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová hovorí, že mestské pozemky v Petržalke sú určené na šport a rekreáciu a komerčná výstavba sa tu nepredpokladá.
Byty namiesto amfiteátra
Firma sa v zmluve zaviazala, že amfiteáter zbúra na vlastné náklady. Zrejme sa tu budú stavať obytné budovy, územný plán to povoľuje.
Budovu amfiteátra projektoval architekt Štefan Svetko, ktorý sa v minulosti zasadzoval o to, aby sa amfiteáter zachoval, pretože patrí k vybaveniu mesta. Dokončený bol v roku 1984, kapacitu na sedenie má 6 550 miest, na státie 3 000.
Príčiny požiaru vyšetrujú
Prečo začal amfiteáter v pondelok po pol ôsmej večer horieť, zatiaľ nie je jasné, polícia skúma, či šlo o cudzie zavinenie. O príčinách sa polemizuje, vyjadril sa aj minister vnútra, ktorý na miesto požiaru prišiel ešte v pondelok večer. „Takýto požiar ťažko vzniká z prevádzkových dôvodov, lebo budova sa nepoužíva,“ povedal Robert Kaliňák. Dodal, že vždy, keď sa medializuje, že nejaká budova je vhodná na asanáciu, je veľká pravdepodobnosť, že vznikne požiar, lebo majetok je opustený.
Oheň sa dáva do súvisu s bezdomovcami, ktorí opustený amfiteáter obývali, Slovenská televízia však informovala, že ľudí, čo tu prespávali, v pondelok vyhnala z areálu skupina mužov a keď sa bezdomovci vrátili, už horelo.
O požiaroch v súvislosti s budovami, na pozemkoch ktorých sa má stavať, sa špekuluje už dlhšie. Z takýchto prípadov horeli viackrát v minulosti bývalé mlyny na Račianskej, v lete v auguste horela tabaková továreň na Mýtnej – Radlinského alebo aj chátrajúce kúpele Centrál.
Letné kiná nie sú
BRATISLAVA. Mestu už dlhšie chýbajú kiná pod holým nebom. V amfiteátri na Búdkovej ceste sa naposledy premietalo pred troma rokmi.
Záhradné kino Hviezda nepremieta tiež už tretiu sezónu a bude sa búrať. Kino malo nízku návštevnosť – zväčša do dvadsať divákov. V chladnejšom počasí si sem ľudia chodili kedysi sadnúť so spacími vakmi či dekami, napriek tomu sa kapacita záhradného kina, ktorá je dvesto miest, nenaplnila takmer nikdy. Ak začalo počas predstavenia pršať, divákom prevádzkovateľ vrátil vstupné.
V Bratislave teda momentálne funguje len jedno letné kino. Každú nedeľu premieta v Horskom parku. Predstavenia sa začínajú o deviatej večer, repertoár tvoria cestovateľské filmy a stretnutia s cestovateľmi. Vstup je voľný.
(japa, dot)
V pondelok večer horelo pódium a strecha amfiteátra, zasahovalo 17 hasičských áut. FOTO PRE SME – PETER KACVINSKÝ |