BRATISLAVA. V sobotu doobeda sa v širšom centre nedialo nič neobvyklé, vonku boli hlavne psičkári a ľudia s nákupmi. V tom čase však už hodnostári v sprievode vojakov slávnostne odpečaťovali brány mesta a symbolicky sa tak začali dni otvorených dverí samosprávy Bratislavy.
Mestské organizácie nepýtali vstupné. Bezplatne sa dali pozrieť expozície Mestského múzea, Galérie mesta Bratislavy, zadarmo púšťali do zoo aj na plaváreň Pasienky a zimné štadióny.
Brána otvorená
Cestou cez Primaciálne námestie bolo počuť zborový spev, na Hlavnom námestí už pre ľudí, ktorí nazerali do stánkov s rôznymi výrobkami, vyhrávala popová pesnička.
Stíchla, keď sem od Michalskej brány vpochodovali vojaci, vyzbrojení mušketami, a hodnostári, ktorí pred chvíľou otvorili Michalskú bránu a pozvali všetkých Bratislavčanov a návštevníkov do mesta.
Za mušketami sa tiahol pach síry, ktorý svedčil o slávnostnej salve. Vojakov na koňoch sprevádzal muž s lopatkou a zmetákom, aby po jazde odstránil prípadné nežiaduce stopy.
Cestovalo sa ako kedysi
O malú chvíľu sa centrum mesta začalo zapĺňať. Obsadený turistický vláčik výletným tempom smeroval na Primaciálne námestie. Tu už čakal rad rodičov s deťmi, ktoré si krátili čas rozháňaním holubov. „Najmenej do obeda nemáme šancu,“ skepticky to zhodnotila dôchodkyňa, ktorá išla okolo.
Historická električka, ktorá prechádzala popred Kamenné námestie, bola taká plná, že cestujúci vytŕčali z dverí spolu so sprievodcami v dobových uniformách.
O niečo ďalej sa ďalší nadšenci veteránov mestskej hromadnej dopravy viezli po Ulici 29. augusta v historickom trolejbuse. „Je oveľa krajší ako tie, čo premávajú teraz, zaoblený ako nejaký chrobák,“ hovoril jeden z nich.
Niečo pre každého
Stovky ľudí si počkali na prehliadku podzemia Kaplnky sv. Jakuba na Námestí SNP v Bratislave. Archeológ Branislav Resutík z Mestského ústavu ochrany pamiatok pre agentúru Sita povedal, že je to zrejme preto, lebo kaplnka s kostnicou je verejnosti sprístupnená len raz do roka. Veľký záujem bol o posedenie v primátorovom kresle.
Tlačenica bola aj na dvore Mestskej knižnice, kde sa od rána hľadali, prehrabávali, znášali, predávali a kupovali knihy. „Som nadšená, mám pre deti Štoplíkove dobrodružstvá, to mi ešte moja mama čítala,“ zdôveruje sa mladá žena kamarátke, ktorá zviera v náručí tiež niekoľko detských kníh.
„Toto je dlhá rozprávka, to ešte pre malého nebude,“ hovorí ďalší rodič na love detských kníh. „Mňa by to určite zaujímalo,“ vysokým hláskom ho presviedča asi päťročný syn. „No tak si ju vezmi.“
Burza kníh je rajom aj pre vyznávačov dobrodružného štýlu. Vybrať si mohli napríklad z kníh Horúce nábojnice, Biele noci pri ohníku, A zostal iba meč.
„Ja som na detektívky,“ hovorí staršia pani, ktorá si vybrala Vraždu na konci dovolenky. So spokojným úsmevom odchádzala žena, ktorá si niesla Brechta, Eca či Bulgakova.
Medzi policami a stolmi si bolo treba miesto vybojovať. Vytrvalí hľadači sa držali svojho postu, kým ho nepreskúmali. Slabších často dav vytlačil. „Uviazol som medzi ľúbostnými románmi,“ volal jeden nešťastník na svojich kamarátov.
Ako to vidia deti
Na dvore Primaciálneho paláca sa o Bratislave hovorilo, kino Čas v Starej radnici premietalo staré filmy o Bratislave, návštevníci magistrátu zase mohli zistiť, čo si o meste myslia deti. Vystavovali tu fotografie miest, budov a výhľadov, ktoré sa im páčia, a vecí, ktoré im prekážajú.
Najviac chválili budovu starého Národného divadla, Apponyiho palác a Starú radnicu aj niektoré nové stavby. Zlepšiť by sa podľa nich malo to, ako vyzerajú zastávky MHD, smetné koše. Odfotili chátrajúcu stranu gymnázia na Grösslingovej, rozbitú dlažbu aj najužší nebezpečný chodník v Bratislave.