BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - S istým prekvapením sleduje primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský mediálne informácie, že časť starostov bratislavských mestských častí (MČ) sa jednostranne rozhodla nepokračovať ...
BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - S istým prekvapením sleduje primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský mediálne informácie, že časť starostov bratislavských mestských častí (MČ) sa jednostranne rozhodla nepokračovať v rokovaniach o spoločnom návrhu nového zákona o Bratislave a starostovia plánujú predložiť návrh zákona do Národnej rady SR ako poslanecký návrh, a to dokonca bez jednotnej podpory všetkých starostov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Primátor to uvádza v liste adresovanom 17 starostom MČ, predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi, premiérovi Robertovi Ficovi a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. V liste primátor upozorňuje na svoj nesúhlas so zámerom starostov predložiť návrh zákona o Bratislave na rokovanie NR SR a zároveň konštatuje, že hlavné mesto ani nemá tento návrh k dispozícii v aktuálnej podobe.
Ďurkovský v liste podčiarkuje, že "hlavné mesto má už dlhšie obdobie mimoriadny záujem pripraviť kvalitný zákon o hlavnom meste, ktorý by zosúladil predstavu primátora a starostov bratislavských mestských častí." Taký zámer mali rokovania, čo podľa neho viedlo v mnohých oblastiach k definovaniu spoločných pozícií. Zároveň predsedu NR SR, premiéra a ministra vnútra upozorňuje na najdôležitejšie problémy, a to daň z nehnuteľností a postavenie hlavného architekta. “Súčasťou návrhu starostov má však byť aj presunutie výberu dane z nehnuteľností na mestské časti, čo povedie jednoznačne k menšej efektivite výberu, a to hlavne nárastom nákladov na správu dane a znížením súčasnej kvality týchto služieb občanom prostredníctvom jedného kontaktného bodu. Zároveň som presvedčený, že na území hlavného mesta musí byť vytváraná jednotná daňová politika v tak dôležitej oblasti, akou je daň z nehnuteľností," uvádza Ďurkovský a pripomína, že ani presunutie výberu dane z nehnuteľností na MČ nemá medzi starostami jednotnú podporu.
Dôležitou časťou návrhu zákona malo byť podľa neho aj významné posilnenie pozície hlavného architekta, ktorý by zásadným spôsobom mohol vstupovať do schvaľovania stavebných aktivít na území Bratislavy, či nevyhnutné ďalšie pokračovanie v hľadaní priestoru pre vytvorenie stavebnej polície, ktorá by mohla pomôcť pri zamedzovaní vzniku čiernych stavieb. Primátor trvá na tom, aby sa do parlamentu predkladal jeden spoločný návrh zákona o Bratislave, na ktorom sa dohodnú starostovia s primátorom. Na túto tému hovoril aj s premiérom Ficom, ktorý mu prisľúbil, že do vlády nepredloží taký návrh, na ktorom nebude dohoda.
Starostovia bratislavských MČ sa rozhodli predložiť poslancom do parlamentu vlastný návrh zákona o Bratislave po tom, čo sa nedohodli s primátorom Ďurkovským. "Doteraz to bolo tak, že starostovia pripravovali svoj návrh zákona o hlavnom meste, ale mali záujem dohodnúť sa na návrhu zákona aj s primátorom. To znamená, že by vznikol jeden návrh. Dlhý čas smerovalo toto úsilie týmto smerom," povedal pre agentúru SITA petržalský starosta Milan Ftáčnik. Najväčšie nezhody sú najmä v dvoch oblastiach - pri dani z nehnuteľností a pri majetku mesta a mestských častí. Zainteresovaní sa nevedia dohodnúť, či má dane z nehnuteľností vyberať mesto alebo má táto kompetencia prejsť na mestské časti. "Primátor trvá na tom, aby dane z nehnuteľností vyberalo mesto a určovalo aj výšku a sadzbu pre jednotlivé lokality. Mestské časti zasa trvajú na tom, aby to vyberali mestské časti," konštatoval Ftáčnik. Starosta Nového Mesta Richard Frimmel považuje za kľúčové vrátenie výberu dane z nehnuteľností na MČ, toto úsilie sa opiera aj o Európsku chartu miestnych samospráv, ktorú podpísala i SR a podľa ktorej veci verejné sa majú riešiť čo najbližšie k občanovi. Mesto a mestské časti sa nevedia dohodnúť ani na tom, či by mali mať aj mestské časti majetok, s ktorým by mohli narábať a hospodáriť. "Starostovia sa na poslednom stretnutí zhodli, že zatiaľ je silná Bratislava ako celok. Chcú však nielen silné mesto, ale aj silné mestské časti. Toto je podľa nich cesta pre ďalší rozvoj celého mesta. Základným kameňom tejto cesty by sa mal stať práve nový zákon o hlavnom mestom," informovala hovorkyňa Regionálneho združenia starostov mestských častí Alžbeta Klesnilová. Isté nezrovnalosti sa týkali aj rozdelenia kompetencií medzi mesto a mestské časti, štatútu mesta či podávania petícií.
iv;hl;bl