SME

Mestské časti a mesto sú proti novele stavebného zákona

BRATISLAVA 21. apríla (SITA) – Starostovia bratislavských mestských častí nesúhlasia s novelou stavebného zákona, ktorú pripravujú poslanci za stranu Smer-SD Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy. Podľa ...

BRATISLAVA 21. apríla (SITA) – Starostovia bratislavských mestských častí nesúhlasia s novelou stavebného zákona, ktorú pripravujú poslanci za stranu Smer-SD Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy. Podľa tejto novely by si mohol investor sám vybrať, či sa jeho stavebný zámer bude posudzovať podľa už neplatného alebo v súčasnosti platného územného plánu mesta. Spomínaná možnosť by však mala platiť pre prípady, keď investor požiadal príslušný stavebný úrad o vydanie územného rozhodnutia v čase platnosti starého územného plánu, ktorý stratil platnosť 1. septembra minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Investor by touto novelou získal veľké právomoci, aby si vybral spôsob postupu pre jeho konkrétnu investíciu. Myslím si, že by sa mohlo stať, že niektoré veľké investície, ktoré v mestskej časti máme, by sa museli nanovo posudzovať. Otvárali by sa tak aj napriek tomu, že dnes už je jasné, ako postupovať,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA starosta Petržalky Milan Ftáčnik. V prípade prijatia takejto novely by sa podľa neho mohli otvárať aj také konania, ktoré sú už v súčasnosti uzatvorené. Upozorňuje, že vracanie sa do minulosti nie je tou správnou cestou. „My sme si, aj v zmysle ustanovení, ktoré nám dávalo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorý je usmerňovacím orgánom pre oblasť stavebného konania, s problémom poradili a našli sme cesty pre jednotlivé otvorené prípady. Táto novela akoby ich otvorila nanovo. Vracali by sme sa tak do minulosti, čo nikdy nie je dobré,“ konštatoval Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu

Starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková je presvedčená, že prijatie takejto novely by ju postavilo do ťažkej a nejednoznačnej pozície. „Nastal by veľký chaos a občania by vnímali takúto zmenu pravidiel hry ako obmedzovanie práv samosprávy a udelenie veľkej možnosti rozhodovania investorov. Raz prijatá legislatívna norma musí platiť rovnako pre všetkých,“ povedala pre agentúru SITA Hanulíková. Akékoľvek zvýhodňovanie stavebných investorov považuje za absolútne nevhodné a vzhľadom na zastavanosť tejto mestskej časti je takáto úprava nežiaduca. „Je pochopiteľné, že investor si pri možnosti výberu vyberie nie alternatívu zelene, ale výstavby,“ doplnila. Zdôraznila, že stavebný zákon je už zastaraný a je potrebné ho novelizovať, nie však v tejto problematike. „Otvárať nanovo prípady, o ktorých už bolo rozhodnuté, by bol jeden obrovský chaos a už aj z kapacitných dôvodov v našich podmienkach nemysliteľný,“ dodala starostka Hanulíková.

SkryťVypnúť reklamu

Negatívne sa k novele zákona vyjadril aj starosta Starého Mesta Andrej Petrek. „Viem o neriešenom probléme, ktorý investorom prináša zmena územného plánu počas konania o umiestnení stavby alebo povoľovania stavby. Nemám výhrady k tomu, aby územné konanie o umiestnení stavby aj konanie o povolení stavby bolo ukončené v zmysle legislatívnej situácie pred prijatím zmeny v územno-plánovacej dokumentácii, ktorá mení podmienky výstavby. Určite by však nemalo byť ponechané na vôľu investora, pre ktorú dokumentáciu, starú alebo novú, sa rozhodne,“ povedal pre agentúru SITA Petrek. Podľa neho to musí byť v zákone definované presne. „A už vôbec nesúhlasím s tým, aby bola navrhovaná novela retroaktívna, to je podľa mňa principiálne nesprávne. To by narobilo veľa problémov v celom dotknutom území,“ dodal starosta Petrek.

Spomínanú novelu stavebného zákona dôrazne odmieta aj samotné hlavné mesto Bratislava. Navrhované zmeny by podľa vedenia mesta znamenali uprednostňovanie záujmov niektorých investorov pred verejným záujmom definovaným v územných plánoch miest a obcí. Novela by tak viedla k mimoriadnej právnej neistote regulácie stavebnej činnosti v rozpore so stanoviskami samospráv. „Zneistenie právneho prostredia pre investičnú činnosť môže viesť tiež k vážnym deformáciám územného rozvoja našich miest a obcí v neprospech občanov a v konečnom meradle aj samotných investorov. Hlavné mesto sa v tomto názore úplne stotožnilo aj s názorom v rámci K8, ktoré združuje primátorov miest volených aj za súčasné koaličné strany,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Nesúhlas vyslovila aj Únia miest a obcí Slovenska, ktorej členom je aj Bratislava. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je novela účelová a zasahuje spätne do už rozbehnutých stavebných konaní.

Na druhej strane ZMOS i mestské časti súhlasia s tzv. veľkou novelou stavebného zákona z dielne ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktorá by mala obsahovať aj sprísnené ustanovenia o čiernych stavbách. „Podarilo sa nájsť tiež kompromis, že stavebným úradom bude každá obec, rozhodnutia teda bude podpisovať starosta. Ale vytvorí sa 120 úradovní, ktoré budú odbornejšie spracovávať návrhy na rozhodnutia stavebného úradu a príslušného starostu,“ vysvetlil Ftáčnik. Pôvodným návrhom ministerstva totiž bolo, že by sa niektorým obciam odobrala možnosť byť stavebným úradom a na druhej strane by sa vytvorilo 120 stavebných úradov, ktoré by rozhodovali o stavebnej činnosti aj v ostatných obciach zaradených do územného obvodu daného stavebného úradu. „Tým sa otvára cesta k tomu, aby novela zákona mohla byť predložená do legislatívneho pokračovania,“ konštatoval Ftáčnik. Ako ďalej uviedol, novela však nehovorí o stavebnej polícii. „Upravené to nie je, zrejme je to na dlhšiu diskusiu. Polícia by bola užitočná. Ostáva to otvorený problém pre budúcnosť,“ dodal starosta Ftáčnik.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 068
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 038
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 056
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 603
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 865
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 432
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu