PETRŽALKA. Okolie železničnej stanice Petržalka je jedným z najnevľúdnejších miest v meste.
Večer je veľmi slabo osvetlené, nefunguje tam nič okrem bufetu, okolo ktorého zväčša stoja ľudia popíjajúci pivo. Zastávka MHD nemá prístrešok, stoja tam len dva autobusy – číslo 80, ktorý ide na Kollárovo námestie, a 99 pre Petržalčanov. Ten má však veľmi riedky interval a často spoj vynechá. Oproti zastávke je neosvetlená a zatiaľ neobývaná budova Vienna gate. Pusto, tma. Akurát taxíky, ktoré však majú tiež zväčša vypnuté svetlá.
V budove stanice večer už nič nefunguje, len stánok s novinami, predavačkou trhne od strachu vždy, keď niekto vstúpi.
Manželská hádka
Sobota, krátko po 20. hodine. Na stanicu prichádza vlak z Viedne. Vystúpi z neho štvorčlenná rodina s batohmi. Rozprávajú po anglicky. Muž sa pokúša osvetliť si mobilom informácie na zastávke. Z názvov zastávok však nevie vyčítať, ktorý z nich ide do centra. Žena je čoraz nervóznejšia a vyčíta mužovi, že si nepozrel vo vlaku mapu. „Pozrel som si ju. Ale nenaučil sa naspamäť,“ odvetí muž.
Nemajú si za čo kúpiť lístky, pretože nemajú drobné. Pokus rozmeniť si na stanici, zlyhal. Nakoniec radšej nastupujú do taxíka.
Dlhé čakanie
Krátko po 21. hodine prichádza ďalší vlak z Viedne. Vystúpi len pár ľudí, na zastávku MHD zamieria len dvaja. Čakať na autobus číslo 99 však budú pol hodiny, čo je polovičný čas dĺžky trasy vlaku z Bratislavy do Viedne.
O chvíľu sa im za chrbtom začne prechádzať vyholený mladík v maskáčoch s pivom v ruke. Grgá, pochoduje a vydáva hlasné pazvuky. Dvojica prejde kúsok smerom k stojacim taxíkom. Mladík zamieri k bufetu. Tam popíjajú dvaja muži s malým psom.
Obeť
Rovno pri zastávke stojí osamelý pán. Už v diaľke vidno svetlá autobusu, keď vyholený mladík muža napadne.
„Vedela som, že sa niečo stane. Hľadal obeť. My s mužom sme boli dvaja, aj tí muži pred bufetom, tak si radšej trúfol na toho, čo bol sám. Pritom som ešte zahliadla, ako predtým vošiel do stanice, kde však nikoho nenašiel,“ hovorí Marcela, ktorá pricestovala vlakom z Viedne. Dodala, že v okolí nebol žiaden policajt a na stanici nevideli ani hliadku železničnej polície.
Keď chlapec zaútočí, muž sa mu bráni a nastúpi do autobusu, ktorý práve prichádza. Podarí sa mu ho vytlačiť von. Cestujúci kričia na šoféra nech zavrie dvere. Ten ich však necháva otvorené. Mužovi sa podarí útočníka zvaliť, angažujú sa aj cestujúci. Mladík vybieha z autobusu, obeť volá políciu.
Bez náhubku
Prichádzajú policajti, mladíka už v okolí nenájdu. Hovoria napadnutému mužovi, že môže naňho podať trestné oznámenie. Dvaja muži, ktorí popíjali pred bufetom, sa stávajú svedkami. „Nepodám, ešte si ma potom viacerí počkajú a zabijú ma. Nájdite ho a zatknite.“
„Tak za čo ho ja mám potom zatknúť, keď vy nepodáte trestné oznámenie?“ reaguje policajt. „Ja som len išiel domov z práce,“ hovorí muž.
Prichádza ďalší autobus, cestujúci musia prestúpiť, lebo ten, v ktorom sa odohral incident, musí čakať na príchod dispečera. Vodič však odmietne vziať „svedkov“ so psíkom. Nemá náhubok.
Jedna hliadka na 19 staníc
V prípade Hlavnej stanice má železničná polícia na starosti okrem budovy stanice aj priestor pred ňou. Na otázku, ako je to s okolím petržalskej stanice, odpovedá hovorca železničnej polície Jozef Búranský, že zastávka pred stanicou je už mimo služobného obvodu oddelenia Bratislava–Petržalka.
„Železničná polícia zabezpečuje verejný poriadok v obvode železničných dráh. Petržalské oddelenie má v služobnom obvode 19 železničných staníc a 24 vlečiek, ktoré sú rozmiestnené najmä v úseku trate Bratislava – Dunajská Streda. V dennej aj nočnej zmene hliadkuje v celom služobnom obvode jedna dvojica,“ uvádza v stanovisku oblastná správa železničnej polície Trnava, pod ktorú Petržalka patrí.
Hliadka na telefóne
Správa uvádza, že policajné oddelenie sa nachádza v budove petržalskej stanice a je označené vo vestibule aj z vonkajšej strany budovy. „V prípade neprítomnosti je možné hliadku kontaktovať telefonicky. Oznam o tom, ako a na akom čísle, je na dverách oddelenia v stanici a na dverách čakárne.“
Podľa hovorcu Petržalky Ľubomíra Andrassyho by priestor pred stanicou mala monitorovať štátna a mestská polícia. V súvislosti s bufetom, pred ktorým sa popíja, povedal, že v Petržalke platí zákaz pitia alkoholických nápojov na verejnosti už vyše desať rokov.
„Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze zaviedla Petržalka ako prvá mestská časť v Bratislave.“ Kontrolovať dodržiavenie nariadenia by mala mestská polícia.
![]() Na zastávke MHD strávia niekedy turisti čakaním takmer toľko času ako vo vlaku na trase Viedeň–Bratislava. Po zotmení tam chýba pocit bezpečnosti. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |