BRATISLAVA. Do parlamentu sa má tento týždeň dostať nový zákon o Bratislave. Návrh zostavili starostovia mestských častí, predložiť ho má poslanec Smeru a starosta Rače Ján Zvonár. Povedala to hovorkyňa združenia starostov Alžbeta Klesnilová. Terajšia podoba zákona pochádza z roku 1990, naposledy ho novelizovali vlani.
Hlavné mesto je krokom starostov sklamané. O novom zákone diskutujú mesto a mestské časti už dlhé roky. Nevedia sa dohodnúť na deľbe peňazí a majetku.
„Mrzí nás, že starostovia nechceli v rokovaniach pokračovať,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Premiér Robert Fico nedávno povedal, že do vlády nepredloží zákon, na ktorom by sa obe strany nedohodli.
Chudinová sa k návrhu starostov nevyjadrila. „Nepoznáme ho.“ Tak isto reagoval parlamentný a komunálny poslanec Martin Kuruc, vylúčený z SDKÚ. Nepovedal, či návrh podporí.
Priestor na spory
Bratislava a Košice sú jedinými mestami na Slovensku s dvoma úrovňami samosprávy a ich fungovanie riadia osobité zákony. Systém financovania i právomocí je zložitý a je zdrojom politických sporov.
Daň z nehnuteľností, jeden z najväčších zdrojov peňazí, je v Košiciach príjmom mestských častí. V Bratislave ide mestu, starostovia chcú aspoň deľbu pol na pol. Starostovia takisto navrhujú, aby mali mestské časti vlastný majetok, nielen zverený. Tomu sa mesto bráni. „Preto sme sa rozhodli ísť do parlamentu s vlastným návrhom,“ tvrdia starostovia.
Ani starostovia však nie sú jednotní. Na otázke dane či majetku podľa vlastných slov netrvá starosta Starého Mesta Andrej Petrek, takisto bývalý člen SDKÚ.
Príkladom sú Košice
„Chceme, aby sa v zákone odstránili aj rozpory so zákonom o obecnom zriadení,“ hovorí Klesnilová. Ten napríklad určuje hornú hranicu počtu poslancov v zastupiteľstve pre mestá nad 100-tisíc obyvateľov na 41, Bratislava ich má 80. V Košiciach počet poslancov znížili novelou spred dvoch rokov.
Návrh bratislavských starostov prichádza v čase, keď sa hovorí o novele zákona o Košiciach od poslancov Smeru. Ten okrem iného určuje, že košický primátor môže mať najviac dvoch námestníkov, kým teraz má troch – za KDH, SDKÚ a SMK. Takúto zmenu uprostred volebného obdobia odmieta nielen vedenie Košíc, ale aj Únia miest a obcí.
Nedávne zmeny
Vlani parlament schválil novelu zákona o Bratislave od trojice koaličných poslancov. Tá odstránila nesúlad so zákonom o obciach – prednostu úradu si všade vyberá starosta, len v Bratislave poslanci. Kritizovali to starostovia v Ružinove či Karlovej Vsi, ktorí mali problém presadiť svojich ľudí cez opozičnú väčšinu v zastupiteľstve. Tamojší starosta i starostka, obaja za Smer, už majú svojho prednostu.