BRATISLAVA. Bratislavský hrad opraví za vyše miliardu korún Váhostav-SK, za ktorým stojí Juraj Široký.
Firmu vyberala Kancelária Národnej rady SR v užšej súťaži, ktorú vyhlásila v decembri minulého roka.
Bratislavský hrad chceli opraviť dve firmy. Podľa informácií z parlamentu miliardovú zákazku chcela získať okrem víťaznej firmy Váhostav aj spoločnosť Hornex. Hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško povedal, že vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR zverejnili, že v užšej súťaži prijali jednu ponuku. Dostali však ponuky od dvoch firiem, z ktorých jednu určili za víťaznú a s ňou aj uzavreli zmluvu.
Obchodný riaditeľ firmy Hornex Juraj Rosenberg dnes potvrdil, že do súťaže ponuku poslali. Kancelária NR SR sa rozhodovala podľa ceny. Nižšiu ponúkol Váhostav, ktorému NR SR podľa vestníka zaplatí za opravu hradu takmer 1,2 miliardy korún s DPH. Cenová ponuka Hornexu bola o 86 miliónov korún vyššia v porovnaní s Váhostavom-SK.
Váhostav-SK predložil ponuku, v ktorej vyčíslil cenu na 989 944 058 korún, informovala dnes Kancelária NR SR. Vo Vestníku ÚVO SR vyšla suma 1 006 114 000 korún bez DPH, s DPH má oprava dosiahnuť 1 178 033 429 korún.
Zákazka je na celkovú rekonštrukciu paláca a areálu hradu. Rekonštruovať sa má Hradný palác, budova na severných hradbách Hradu, objekty v južnej časti Hradu, dom v južnom bastióne, severná časť bastiónu Leopoldovej brány, trofeje na strážniciach a víťazných bránach Čestného nádvoria, exteriérové plochy areálu, baroková záhrada, plochy hornej východnej terasy, areálové a slávnostné osvetlenie, malá architektúra a informačný systém, budova pri Mikulášskej bráne, Žigmundova brána, objekty na Čestnom nádvorí Bratislavského hradu, hradby, terasy vinárne, spodná východná terasa a Leopoldovo nádvorie.
Vybrané hradné priestory by mali ozvučiť, napojiť na klimatizáciu, má sa tiež zaviesť elektrická požiarna signalizácia, kontrolný videosystém, ale napríklad i technológia prípravy jedál pre štátnu reprezentáciu. Kým sa začnú stavebné práce, urobia ešte historicko-architektonický a archeologický prieskum, stavebno-technický prieskum či zmerajú trhliny.
Oprava
Agentúra SITA pôvodne vydala správu, v ktorej uviedla, že do súťaže, ktorú vyhlásili v decembri minulého roka, sa zapojil jedine Váhostav-SK. Podľa usmernení ÚVO obstarávatelia majú vo vestníku do kolónky "počet prijatých ponúk" uvádzať, koľko ponúk od firiem dostali. Hovorkyňa ÚVO Helena Fialová povedala, že usmernenie platí, ale s kolónkou "počet prijatých ponúk" vznikajú "strašne veľké nezrovnalosti, nezhody".
Podľa nej Kancelária Národnej rady (NR) SR skutočne mohla dostať dve ponuky, ale do kolónky napísala len jednu, lebo si mysleli, že tam majú dať počet firiem, s ktorými podpísali zmluvu. "Často sa to stáva, každý si to vysvetľuje po svojom," uviedla Fialová o spornej kolónke. Tvrdí, že v Bruseli už žiadali opraviť preklad na "počet obdržaných ponúk", aby sa predišlo nezrovnalostiam. "Je to strašne zdĺhavé," dodala. Podľa nej kolónka však neovplyvňuje rozhodovanie pri súťaži, keďže informácia vychádza po rozhodnutí o výsledku.
Za chybu sa ospravedlňujeme.
SITA, sme.sk