OSTRAVA, BRATISLAVA. Zrážka dvoch oproti idúcich električiek, aká sa stala minulý piatok v Ostrave, v Bratislave nehrozí. Nemá jednokoľajové trate. Rizikový je tu skôr havarijný stav koľají a ľudské zlyhanie.
Agentúra ČTK oznámila, že pri ostravskej nehode zomreli traja ľudia, niekoľko desiatok bolo zranených, viacerí ťažko. Jeden z vodičov električky zrejme nerešpektoval zákaz vjazdu na jednokoľajovú trať, jeho vozidlo sa čelne zrazilo s ďalšou električkou.
Cez trať len s kolíkom
Vladimír Rafaj z bratislavského dopravného podniku povedal, že v Bratislave jednokoľajová trať nie je. Michal Dekánek zo združenia mhd.sk hovorí, že v časoch, keď mesto ešte jednokoľajky malo, bezpečnosť zaisťoval štafetový princíp. „Vodič mohol cez trať prejsť len s akýmsi štafetovým kolíkom. Ten potom od neho prevzal vodič električky, ktorá mala prejsť v opačnom smere.“
Rafaj povedal, že čelná zrážka vozidiel by sa teoreticky mohla stať na výhybke, ak by vodič prehliadol jej postavenie. Viaceré nehody električiek v Bratislave sa spájajú so zlyhaním vodiča. „Môže upadnúť do mikrospánoku alebo sa dostatočne nevenuje riadeniu. Nedá sa to predvídať.“
Príkladom je nehoda z januára tohto roka. Električka č. 12 v smere z centra narazila do posledného vozňa električky, ktorá stála pred ňou na zastávke Jurigovo námestie. Päť ľudí museli odviezť na ošetrenie, zranili sa iba ľahko.
Vážnejšie následky mala nehoda z roku 2006. Električka narazila do dvoch súprav odstavených pred tunelom na Nábreží L. Svobodu. Zranilo sa 18 ľudí.
Rizikové miesta
Odborník na MHD Michal Klátik hovorí, že medzi rizikové úseky patrí tunel, ktorý by sa mal tento rok opravovať. V havarijnom stave je aj trať na Miletičovej. „Na obidvoch miestach je obmedzená rýchlosť. Pri dodržaní všetkých pravidiel je malá šanca nehody.“ Potvrdzuje to Rafaj. „Na týchto miestach by sa nemohla stať veľká nehoda, skôr by sa mohla poškodiť trať alebo vozidlo. Znížená rýchlosť je prevenciou.“
Dekánek za rizikový faktor považuje aj chýbajúcu preferenciu električiek, cez križovatky neprejdú prednostne. „Za určitých poveternostných okolností môže električka, ktorá ide plnou traťovou rýchlosťou a tesne pred križovatkou jej naskočí červená, dostať šmyk.“ Signalizácia pre eleketričky nemá oranžovú, vozidlo by preletelo križovatku na červenú.
Vodičovi, ktorý nehodu v Ostrave zavinil, hrozí trestné stíhanie za všeobecné ohrozenie. Ak by sa podobný prípad stal na Slovensku, nie je isté, či by čelil rovnakému obvineniu. „Skúmame všetky okolnosti nehody, mieru zavinenia,“ povedal Viktor Plézl z Prezídia Policajného zboru SR. „Museli by sme mať dostatok dôkazov na to, že vodič pochybil.“
Tragédia z Košíc
Tento rok si Košice pripomenú 30. výročie tragickej nehody, pri ktorej zomrelo deväť ľudí a desiatky sa zranili.
Pred ôsmou ráno 30. októbra zlyhali brzdy električky číslo 6, ktorá išla z kopca na Triede SNP a viezla asi 200 cestujúcich.
Vozidlo sa neovládateľne rútilo dolu kopcom a pri amfiteátri sa vykoľajilo, najprv predný, potom aj zadný vozeň.
Košice chcú na počesť nehody osadiť pamätník.
Jednu z najväčších dopravných tragédií stvárnili aj televízni tvorcovia v hranom dokumente.