STARÉ MESTO. Letné sedenia v uliciach Starého Mesta budú tento rok opäť drahšie. Samospráva zvýšila paušálny poplatok za žiadosť o letnú terasu z doterajších tritisíc na 15-tisíc korún v pešej zóne a šesťtisíc mimo nej.
Zároveň musia podnikatelia spolu so žiadosťou predložiť nájomnú zmluvu, v ktorej sa presne uvádza výmera reštaurácie. Od nej sa potom odvádza výmera letnej terasy.
„Osobne sme situáciu preverovali,“ dodala Kopřivová. Doteraz sa podľa nej úrad spoliehal na informácie od podnikateľov, ktorí to mohli zneužiť, aby čo najviac zarobili.
„Tento koeficient má význam z hľadiska hygieny. Prevádzky musia mať normovaný počet toaliet.“ Preto nie je možné, aby malá prevádzka mala neprimerane veľkú letnú záhradu.
Pešia zóna je jedinečná
„Poplatok sme nemenili pätnásť rokov,“ vysvetlila zvýšenie taxy hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Zákon o správnych poplatkoch umožňuje správcovi komunikácie, teda v tomto prípade Starému Mestu, poplatok upraviť do výšky 15-tisíc korún bez toho, aby o tom rozhodovalo zastupiteľstvo.
Kopřivová argumentuje, že práca, ktorú musí úradník urobiť od prijatia žiadosti po vydanie rozhodnutia, je náročná. „Treba zosúladiť jednotlivé žiadosti, aby prevádzky neboli zvýhodnené, a posúdiť situáciu, aby sa necítili diskriminovaní chodci, aby tu mohli bezpečne prechádzať zásobovacie vozidlá, sanitky, hasiči, policajti.“
Okrem toho, pešia zóna tvorí srdce hlavného mesta. „Kávu tu už nedostanete za 25 korún, ako to bolo pred pätnástimi rokmi, ale za dvojnásobok,“ hovorí Kopřivová.
Poslanec SDKÚ Marián Procházka si myslí, že z hľadiska hodnoty pozemkov je pešia zóna jedinečná. Fakt, že podnikatelia si zvýšený poplatok premietnu do cien, a tie sa zas môžu odraziť na návštevnosti, treba podľa neho nechať na prirodzený vývoj. „Spravodlivejšie by však bolo zvýšiť daň za meter štvorcový – paušálny poplatok nie je celkom férový.“
Na Michalskej budú podesty
Zmeny budú tento rok aj v umiestnení terás. Vôbec nesmú byť, s výnimkou jednej, v hornej časti Hviezdoslavovho námestia a pred niektorými domami na Michalskej a Ventúrskej ulici. Na Laurinskej ulici musia byť terasy tri metre od steny domu.
Na Michalskej a Ventúrskej sa rozhodla samospráva rozmiestniť pódiá – stavajú sa na náklady mestskej časti za 2,5 milióna korún.
„Vlani vznikli najmä na Michalskej problémy, lebo niektorí prevádzkovatelia si urobili podesty bez ohľadu na okolie,“ hovorí Kopřivová. Výsledkom bolo, že cesta bola neprejazdná pre bezpečnostné vozidlá a nastali susedské spory. Najmä večer si podnikatelia podľa hovorkyne svojvoľne rozširovali terasy prikladaním ďalších stolov a stoličiek, za ktoré neplatili miestnu daň. „Podesta presne určí, koľko stoličiek môže podnikateľ mať, už na prvý pohľad bude jasné, kto sa rozťahuje,“ myslí si Procházka.
Obec dáva podnikateľom možnosť upraviť zábradlie okolo podesty aj prekrytie podľa vlastných predstáv.