BRATISLAVA. Firma, ktorá plánuje stavať na Krčméryho ulici pod Slavínom, oznámila minulý týždeň miestnemu úradu v Starom Meste, že vyrúbe stromy, aj keď na to nesplnila všetky podmienky. K platnému povoleniu na výrub jej chýbalo stavebné povolenie. Susedia z okolia privolali mestskú aj štátnu políciu, rúbanie však nezastavili.
Tento prípad je jedným z viacerých, pri ktorých investori využívajú nedokonalosť stavebného zákona. Ten nedáva samospráve možnosť aktívne zasiahnuť v prípade, že stavebník na svojom majetku rúbe vzácne stromy, búra pamiatkovo chránené budovy či stavia väčšiu stavbu, ako má povolené.
Právo na neprávosť
V minulosti sa hovorilo o zavedení stavebnej polície, zakotvenej v novom zákone, ktorý pripravilo ministerstvo výstavby. Zákon stále nie je zaradený na rokovanie parlamentu, stavebná polícia v ňom však nebude.
Malo ísť o orgán, ktorý by mohol zasiahnuť proti čiernym stavbám – s právomocou vstúpiť na stavenisko či do bytu, kde je podozrenie z nelegálnych stavebných prác, dať vypnúť elektrinu alebo zastaviť vodu. Stavební policajti by mohli vojsť na pozemok stavebníka, ktorý robí nepovolený výrub.
Dnes platí, že majiteľ nehnuteľnosti nemusí vpustiť cudzie osoby, teda ani kontrolu zo stavebného úradu. Ten môže stavebníkovi uložiť pokutu a môže ho vyzvať, aby výrub, stavbu či búranie zastavil.
Mnohí stavebníci to zneužívajú – pokuty sa im oplatí zaplatiť, čiernu stavbu si neskôr zlegalizujú. Stačí, ak si dodatočne vybavia doklady.
Veliteľ staromestskej stanice mestskej polície Jozef Hitka povedal, že v prípade, akým je Krčméryho, môžu zasiahnuť len pracovníci stavebného úradu. „Viacerí starostovia by preto privítali stavebnú políciu.“ Firma dopredu uznala svoju zodpovednosť a to, že ponesie následky.
Staromestský poslanec Kamil Procházka, ktorého susedia z okolia tiež zavolali k výrubu, povedal, že problémom sú nízke pokuty. Podľa dostupných informácií sa dá pokuta vymerať do výšky dvestotisíc korún.
Ministerstvo je spokojné
Aj Bratislava ako účastník pripomienkového konania k novému zákonu zavedenie stavebnej polície žiadala. „Opodstatnenosť tohto inštitútu potvrdzuje aj prax vo viacerých krajinách EÚ,“ hovorí mesto.
Ministerstvo tvrdí, že zavedenie stavebnej polície by bolo náročné a drahé. Museli by sa zmeniť viaceré zákony. Stavebný zákon má podľa hovorcu Miroslava Bátovského dostatok pák na čiernych stavebníkov.
Obec bude mať právo požiadať dodávateľov energií, aby zastavili dodávky na stavbu. Zvýši sa aj pokuta – určovať sa má percentuálne podľa hodnoty stavby. Sám Bátovský však pripustil, že pre veľkých investorov nie je problém pokutu zahrnúť do nákladov.
Prichádza novela
Medzitým išla do druhého čítania v parlamente novela starého stavebného zákona. Poslanci Marián Kovačócy a Renáta Zmajkovičová (Smer) v nej navrhujú, aby sa investori nemuseli riadiť aktuálnym územným plánom obce, ak sa zmení až potom, ako požiadal o územné rozhodnutie. Mohol by si vybrať, či sa bude riadiť novým, alebo starým, už neplatným územným plánom. To by v Bratislave prinieslo ďalšie problémy.
![]() Na Krčméryho ulici pred týždňom stavebník vyrúbal niekoľko desiatok stromov. Povolenie na výrub, ktoré mal, by platilo až potom, ako by dostal stavebné povolenie. Končil sa čas výrubov, stavebník, firma Ein. Stein, nahlásil dopredu, že stromy vytne. Z úradu výrub nikto nezastavil. Firma dôvodila ochranou vtáctva, ktoré sa mohlo v stromoch zahniezdiť. SME - PAVOL FUNTÁL |
![]() Stavbu pred rozhlasom na Štefanovičovej sprevádza viacero rozporov. Stavebník dostal pokutu za výrub, teraz sa rozhoduje o ďalšej. Vrchné, ôsme podlažie začala firma Real Štúdio K.F.A. stavať bez povolenia. Búranie neprichádza do úvahy, podľa zákona stavebníkovi treba najprv dať možnosť preukázať, že ide o rozpor s verejným záujmom. |
Autor: lin, dagu