BRATISLAVA 3. apríla (SITA) – Mesto Bratislava vyčlení zo svojho rozpočtu 50 miliónov korún na výstavbu Spojenej športovej školy – športovej akadémie na ulici Odbojárov v mestskej časti Nové Mesto. Po viac ako dvojhodinovej rozprave k tomuto bodu rokovania o tom rozhodli poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Poslanecký zbor tak súhlasil so združenou investíciou na výstavbu školy namiesto školy na Kalinčiakovej, ktorá ustúpi výstavbe haly na MS v ľadovom hokeji v roku 2011. Na realizácii projektu sa bude podieľať spolu s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK). Zastupiteľstvo týmto krokom podporilo súčasť návrhu, na ktorom sa v stredu na stretnutí dohodlo Ministerstvo školstva SR, Slovenský zväz ľadového hokeja, BSK, hlavné mesto a mestská časť Nové Mesto. „Nová škola bude združená škola, ktorá bude vychovávať talentovaných mladých ľudí v oblasti športu až po maturitu, teda až po dospelosť.
Umiestnenie haly na mieste školy Kalinčiakova je pre mesto komplikácia, ktorá súvisí s premiestnením školy, ale na strane druhej je zo strany urbanistov a odborníkov na dopravu vnímaná ako lepšie riešenie z hľadiska zaťaženia okolia,“ uviedol primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský po schválení materiálu. Ďalších 50 miliónov korún by mal vyčleniť kraj, ministerstvo školstva by malo financovať zvyšok, teda športoviská a ihriská. Celá škola by pritom mala stáť okolo 200 až 220 miliónov korún.
Poslanci však zároveň požiadali, aby na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva bol predložený kompletný harmonogram postupu výstavby školy a haly, taktiež všetky termíny spolu s termínom presťahovania súčasnej školy. „Na základe neho sa poslanci rozhodnú, či definitívne upustia od uznesenia z minulého zastupiteľstva, teda, že najprv sa postaví nová škola a až potom sa zbúra stará škola. Momentálne platí to, čo odsúhlasili minule,“ potvrdil Ďurkovský. Vlastníkom základnej školy bude mesto, v prípade gymnázia to bude kraj. Pozemok, na ktorom bude stáť nová hala, bude aj naďalej patriť mestu.
Výstavba si vyžiada aj zmenu územného plánu mesta. Ako informoval námestník primátora Tomáš Korček, v súčasnosti sa spracováva urbanistická štúdia pre danú lokalitu. Na jej základe sa zmení územný plán, rozhodovať budú o tom poslanci na niektorom z ďalších zastupiteľstiev.
Materiál sa počas rozpravy stretol so značnou nevôľou niektorých poslancov. Mnohí sa pýtali, či spomínaných 50 miliónov korún z mestského rozpočtu budú posledné financie, ktoré Bratislava vyčlení do celého projektu. Upozorňovali pritom nato, že mesto už dalo do projektu 240 miliónov korún v podobe pozemku, ďalší partneri projektu zatiaľ financie nedávali. „Pravidlá sa menia za pochodu, diery plátame horúcou ihlou. Ako si môžeme byť istí, že je to posledných 50 miliónov korún, ktoré do toho mesto vloží? Viete nám garantovať, že keď teraz zdvihneme ruku, posledným krokom bude už len postavenie haly?“ spýtala sa primátora poslankyňa Ľudmila Farkašovská. Podľa Ďurkovského sa to dá garantovať iba na 95 percent. Doplnil, že viac peňazí by už mesto ani dať nemohlo, „jednak z hľadiska rozpočtu, jednak z dôvodu, že by sme ich už nemali kam dať.“ Poslanec Branislav Zahradník verí, že nenastane situácia, keď bude zbúraná stará škola a cyklistický štadión, nedokončená rozostavaná nová škola, zrušené majstrovstvá sveta a hanba medzinárodného významu.
Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Juraj Široký poslancom prisľúbil, že nechá vypracovať časový harmonogram, ktorý mnohým z nich chýbal. Novú halu označil za veľké spádové ihrisko v okruhu 100 kilometrov. Podobnú halu nemá ani Viedeň, ani Budapešť. „Ak sa budú pružne rozhodovať mesto, kraj i vláda, termíny sa stihnú a MS sa zorganizujú,“ povedal. Potvrdil aj informáciu, že SZĽH má pripravený aj krízový scenár, kedy by sa MS zorganizovali v Košiciach a inom meste na Slovensku.
Združenou investíciou na výstavbu školy sa bude zaoberať aj kraj na zasadnutí zastupiteľstva 16. apríla.