BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - Poslanci bratislavskej Petržalky za klub SDKÚ-DS nesúhlasia so zahusťovaním mestskej časti. Vo výzve, ktorú adresovali miestnemu úradu a starostovi Milanovi Ftáčnikovi sa uvádza, že so znepokojením sledujú rozmáhajúce sa aktivity vedúce k zahusťovaniu na úkor zelene. Zároveň vyjadrujú ľútosť nad tým, že úrad v Petržalke nekoná vždy v súlade s názorom občanov. Výzvu predložia na vedomie aj mestským poslancom. "V mestskej časti máme schválené priority a aj mesto má svoje. Viem, že môžu byť rozpory medzi zámerom mesta, ktoré má globálny pohľad na vec a mestskou časťou, ktorá má lokálny pohľad. Starosta často hovorí, že je proti výstavbe, ale podpisuje rozhodnutia za. Nech povie hneď, že ako občan je proti, ale ako starosta to akceptuje, lebo stavebník má súhlas mesta, má vlastnícky vzťah k pozemku," povedala pre agentúru SITA miestna poslankyňa Iveta Plšeková.
Za prvý vážny problém v mestskej časti označili poslanci výrub stromov v Lesíku Krasovského. Podľa nich došlo k výrubu drevín počas vegetačného obdobia, keďže zo zazelenaných stromov vytekala miazga. Voči tomuto tvrdeniu však oponuje vedúci oddelenia životného prostredia v Petržalke Miloš Šaling, podľa ktorého boli stromy vyrúbané v čase, kedy mohli byť vyťaté. Poslanci v tejto súvislosti spomenuli aj nečinnosť miestneho úradu, ktorý sa mal údajne iba prizerať, ako celá kauza plynie. O nečinnosti úradu hovorila aj Elena Pätoprstá z občianskeho združenia Nádej pre Sad Janka Kráľa. Starosta Milan Ftáčnik sa však bráni tým, že otázka Lesíka Krasovského bola rozhodnutá na mestskom zastupiteľstve v roku 2007. "My ako mestská časť sme neboli stotožnení s investíciou, mestskí poslanci však rozhodli o predaji pozemku, čím rozhodli, že ju možno vykonať. Ak v mestskom zastupiteľstve s definitívnou platnosťou o niečom rozhodnú, stavebný úrad v Petržalke má už takmer nulovú šancu na to, aby veci pozitívne ovplyvnil," povedal Ftáčnik. Zároveň priznal, že vôbec nechápe, čoho sa domáhajú ochranári. "Mrzí ma, keď teraz lamentujú nad tým, čo sa stalo. Neviem, prečo sa na mňa neobrátili skôr a nepovedali, že vidia ešte nejakú nádej na záchranu lesíka. Ale povedia to, keď to už bolo vyrúbané," vysvetlil. Doplnil, že spoločnosť mala právoplatné rozhodnutie o výrube stromov, ktoré dokonca povolil aj Obvodný úrad životného prostredia. Mestská časť nemá okrem toho povinnosť oznamovať výrub na úradnej tabuli.
Druhý problém sa týka plánovanej výstavby Dolnozemskej brány. Pod petíciu proti výstavbe sa podpísalo okolo 800 nespokojných občanov, proti je aj zastupiteľstvo. Poslanci požiadali starostu o vysvetlenie, prečo podpísal rozhodnutie o výstavbe na spornom území. "Keďže ide o parcely, ktoré boli pozmenené v čistopise nového územného plánu, nemal starosta podpisovať žiadne rozhodnutie až do vyriešenia problému s územným plánom hlavného mesta," tvrdí poslankyňa Plšeková. "Mestská časť sa vyjadrila len v tom zmysle, že navrhovaná investícia je v súlade s teraz platným územným plánom. Nič iné sme nepovedali, nedali sme súhlas na výstavbu. Investor zatiaľ nemá v rukách nič, na základe čoho by mohol stavať. Chýba mu aj súhlasné stanovisko mesta, ktoré je záväzné," povedal Ftáčnik. V tejto súvislosti vyzvali poslanci starostu, aby sa dodržiavalo uznesenie č. 40 z marca 2007. V ňom sa uvádza, že ak by stavebný úrad dával stanovisko, ktoré je v rozpore alebo je diametrálne iné ako je stanovisko komisie územného plánu, výstavby a dopravy, aby sa takýto materiál vrátil buď späť do komisie, alebo bol prerokovaný v zastupiteľstve. Dolnozemskou bránou sa zaoberali aj v utorok na meste. "Primátor si najprv vypočuje občanov a až potom vydá rozhodnutie, či stavbu povolí alebo nie. Výsledok bude známy až po stretnutí s petičným výborom," povedal námestník primátora Tomáš Korček.
Tretí problém, ktorý poslanci načrtli, je Šrobárovo námestie v blízkosti Mánesovho námestia a výstavba 18-poschodového polyfunkčného objektu Vista Tower. "Napriek rozhodnutiu Krajského stavebného úradu žiadame, aby boli vyvinuté všetky kroky, ktoré by ešte mohli zvrátiť hroziacu výstavbu v tomto území. Žiadame, aby boli prekontrolované parcelné čísla pozemkov, ktoré uvádza budúci stavebník, keďže máme podozrenie, či nezasahujú do pozemkov, na ktorých stojí materská škôlka," uvádza sa vo výzve. Investor totiž chce opäť požiadať o predaj dotknutého pozemku. Podľa starostu tak budú môcť petržalskí poslanci zabrániť investícii na niektorom z ďalších zastupiteľstiev, kedy sa bude rozhodovať o predaji.
Za posledné bezprecedentné porušenie dobrých mravov a zákona označili poslanci stavbu na Betliarskej ulici, v súčasnosti už na súkromnom pozemku. Stavebník ma platné stavebné povolenie, pôvodným zámerom bola výstavba obchodných priestorov a garáží. Stavebný úrad však musel pred časom stavbu zastaviť. Stavebník sa totiž začal od pôvodne schváleného zámeru odchyľovať, pretože chcel postaviť byty. Stavebný úrad to zamietol, návrh na zmenu stavby pred dokončením doposiaľ nedostal. Podľa Ftáčnika v tomto prípade zatiaľ o čiernu stavbu nejde. Poslanci tvrdia, že stavebník nereaguje na poštu zo stavebného úradu a stavia bez ďalšieho povolenia. Starostu vyzvali, aby podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a aby udelil pokutu.