BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Na voľnom priestranstve s rozlohou 80 hektárov oproti bratislavskému krematóriu v trojuholníku Záhorská Bystrica - Devínska Nová Ves - Dúbravka sa už koncom tohto roka začnú zemné práce na novom polyfunkčnom centre Lamačská brána (The Port). Keďže magistrát hlavného mesta SR Bratislavy ešte nemá hotové stanovisko k tomuto investičnému zámeru, zástupcovia investora sa dnes stretli s občanmi Dúbravky a Lamača, aby si vypočuli pripomienky k ich zámeru. Podnetom k tejto verejnej diskusii bol aj fakt, že zamýšľaná výstavba zatiaľ nie je v súlade s územným plánom, ktorý magistrát vypracoval pre územie, kde má vyrásť spomínaná Lamačská brána.
"Aj keď s výhľadom do roku 2030 máme záujem o plochu s rozlohou 250 hektárov, v prvej etape, ktorú začneme koncom roka 2008, chceme stavať iba na 830-tisíc štvorcových metrov," uviedol na stretnutí s občanmi Juraj Šaštinský, zástupca investora, ktorý chce na severozápade Bratislavy vybudovať ucelený multifunkčný komplex. "Naša spoločnosť chce koncom roka 2010 v tejto lokalite otvoriť najväčšie obchodné centrum na Slovensku. Nové centrum chce obyvateľom Bratislavy na ploche 70-tisíc štvorcových metrov ponúknuť kvalitnú funkčnú architektúru, infraštruktúru, dopravu a vhodné riešenie dopravných uzlov," pokračoval Šaštínsky. "Chceme, aby sa ľudia naučili do nášho obchodného centra chodiť nakupovať, tráviť voľný čas. A neskôr sa možno naučia v tejto lokalite aj bývať. Preto s výhľadom do roku 2030 chceme investične využiť až 250 hektárov, o ktoré máme záujem. Bratislavčania by v Lamačskej bráne mali okrem obchodného centra nájsť samostatné predajne veľkých nadnárodných predajcov, benzínovú pumpu, rôzne kancelárske priestory a približne tisíc bytových jednotiek a veľkorysé riešenie parkov a náhradnej zelene," konštatoval predstaviteľ investora.
Aby sa to všetko dalo zrealizovať, musia vybudovať dopravné stavby v celkovej hodnote 1,2 miliardy korún. Okrem predĺženia električkovej trate od zastávky Pri kríži v Dúbravke až na úroveň krematória, respektíve prepojenia Dúbravky s Devínskou Novou Vsou. Musia tiež postaviť nové cesty s niekoľkými okružnými križovatkami, čo bude výrazný zásah do súčasnej dopravnej situácie medzi Lamačom a oblasťou Záhoria.
Práve nárastu počtu automobilov, hluku, prašnosti a veľkej záťaže celej oblasti sa najviac obávajú ľudia z Dúbravky a Lamača, ktorí dnes prišli na verejnú prezentáciu Lamačskej brány do Primaciálneho paláca. Veď Saratovskou ulicou v súčasnosti za 24 hodín prejde takmer 25 000 vozidiel, Agátovou ulicou o desaťtisíc vozidiel menej. Preto Dúbravčania tvrdia, že Lamačská brána z ich mestskej časti urobí diaľnicu, v okolí ktorej sa pre hluk a prašnosť nebude dať bývať.
Šaštinský však všetkých prítomných ubezpečil, že tvorcovia Lamačskej brány chcú svojim projektom pomôcť vyriešiť aj dopravnú situáciu medzi koncom Dúbravky a Devínskou Novou Vsou, ako aj medzi Lamačom a Záhorskou Bystricou. "Prvým našim zámerom je rozšíriť Saratovskú ulicu na modernú štvorprúdovú cestu s električkovou traťou uprostred. Aj vďaka tomuto zámeru sa potom súčasných 25 000 vozidiel rozloží do štyroch jazdných prúdov a preťažená cesta cez Lamač bude minulosťou.
"Západnej časti Bratislavy polyfunkčné centrum veľmi chýba, lebo jediný hypermarket Tesco je pre Lamačanov pre veľkú premávku áut cez jej stred skôr nočnou morou ako pomocou," konštatovali účastníci diskusie. Ďalším boľavým miestom chystanej Lamačskej brány je kapacita čistiarne odpadových vôd v Devínskej Novej Vsi, ktorá nepokryje veľký nápor budúcej investície. "O tejto otázke sme rokovali s vedením Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a dospeli sme k názoru, že v časovom horizonte troch rokov sa všetci investori v západnej časti Bratislavy dostanú do veľkých problémov. Preto sme sa dohodli, že sa budeme podieľať na rekonštrukcii existujúcej čističky. Na prvú etapu našich zámerov s Lamačskou bránou, ktorá si vyžiada investície vo výške 280 miliónov eur, by to malo stačiť, ďalšie dve etapy výstavby, ktoré sú naplánované na roky 2010 až 2015, si vyžiadajú už iné riešenie," dodal Šaštinský.