BRATISLAVA. Tento mesiac sa začína sezóna na detských ihriskách. Vo väčšine mestských častí nespĺňajú bezpečnostné podmienky, ktoré určujú smernice EÚ. Sprísnili sa aj požiadavky na údržbu pieskovísk. Samosprávy sa zhodujú v tom, že situáciu na ihriskách dokážu riešiť len postupne, na celkovú úpravu nemajú peniaze.
Petržalské ihriská si budú viesť denník
Petržalskí poslanci včera z rokovania miestneho zastupiteľstva stiahli materiál o prevádzkovom poriadku zrevitalizovaných detských ihrísk. Určoval by podmienky, ktoré musí splniť prevádzkovateľ aj návštevníci ihriska.
Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že poslanci uvažujú nad možnosťou prijať poriadok formou všeobecne záväzného nariadenia, a nielen uznesenia. Každé ihrisko by malo prevádzkový denník. „Zapíšu sa tam opravy, kosenie, udržovanie čistoty. Zaistí sa tak kontrola či prevádzkovateľ, miestny podnik verejnoprospešných služieb, dodržal povinnosti.“
Ihriská pri revitalizácii upravia tak, aby boli bezpečné. Prvky musia byť z plastu alebo dreva a na podklade, ktorý tlmí náraz. Prevádzkový poriadok by na ihrisku zakazoval piť alkoholické nápoje či fajčiť.
V Petržalke zredukovali počet ihrísk z vyše sto na 49, ktoré upravia, z toho prvých 18 už tento rok. „S prácami sa začne počas týchto mesiacov, zapoja sa do nich aj miestne komunity rodičov. Pôjde na to 6,1 milióna korún.“ Ihriská by nemali vyzerať rovnako. „Našou požiadavkou je oplotenie a jeden väčší hrací prvok.“ O ňom aj o ostatnom vybavení môžu rozhodovať rodičia zapojení do obnovy.
Ihriská, ktoré do projektu revitalizácie nevybrali, prejdú do útlmového režimu.
Dúbravka má druhý pokus
Úpravou detských ihrísk v mestskej časti by sa mali tento mesiac zaoberať aj poslanci Dúbravky. Povedala to dúbravská hovorkyňa Lucia Balajová. Materiál, v ktorom sa hovorilo o revitalizácii vybraných ihrísk, už na miestnom zastupiteľstve raz bol. Poslanci ho vrátili s pripomienkami, chceli ho prerokovať v jednotlivých komisiách. „Chceme, aby sa to riešilo na aprílovom zastupiteľstve, aby sme zmeny na ihriskách začali robiť ešte tento rok.
„Prioritou je zachovať ihriská pri materských školách, ale rušiť by sa nemali žiadne. Niektoré len prejdú do útlmu, zatrávnia sa, aby sa neskôr v prípade potreby dali obnoviť.“
Biskupice: Je to drahé
„Pieskovísk sme ubrali o polovicu,“ povedal Alexander Vajda z miestneho úradu v Podunajských Biskupiciach. „Sprísnili sa podmienky na údržbu piesku. Pri menšom počte pieskovísk sa lepšie zmestíme do rozpočtu.“
Peniaze potrebujú na obnovu detských ihrísk. Majú ich 16, len jedno z nich, nové, spĺňa európske normy. „Vytvorili sme ho na námestí, ešte tam budeme dopĺňať mobiliár,“ povedal Vajda. Zatiaľ je tam drevený hrací domček a pružinové hojdačky. „Prvky sú pomerne drahé, pružinová hojdačka stojí od sedem- do 12-tisíc korún. Obnovu ďalších ihrísk budeme robiť postupne, potrvá možno aj dva roky.“
Za ihrisko platí investor
Ružinov detské ihriská rušiť neplánuje. „Prioritne budeme prerábať tie, ktoré sú na tom najhoršie a majú kovové hracie prvky,“ povedal ružinovský hovorca Maroš Smolec. „Máme naplánovanú úpravu minimálne jedného ihriska ročne, podľa rozpočtových možností.“ Tento rok by sa mohlo zmeniť jedno v Prievoze a ďalšie na Štrkovci. Prerábku ihriska na Budovateľskej hradí investor HB Reavis ako jednu z podmienok za Twin City.