KARLOVA VES. Provizórium v Karlovej Vsi sa skončilo. Miestne zastupiteľstvo v utorok na štvrtý pokus schválilo tohtoročný rozpočet. Pre politické nezhody a údajné chyby v predošlých verziách ho zostavila komisia zložená z poslancov.
Napriek tomu rozpočet prešiel so zmenami a niektoré jeho časti poslanci neschvaľovali vôbec. Hospodárenie s bytmi, energetikou a mimorozpočtovými fondmi ako cestný fond či fond rozvoja bývania sa odložili na budúce rokovanie. To má byť 13. mája. „Nemali sme dosť času, aby sme sa týmto častiam podrobne venovali,“ povedal šéf rozpočtovej komisie Martin Berta (KDH).
Peniaze sú zmrazené
To znamená, že ostávajú zmrazené niektoré investície, ako napríklad výmena okien v škôlke na Ulici L. Sáru a rekonštrukcie ďalších škôl či ciest.
Takisto sa zatiaľ nevyčlenili peniaze na územné plány zón na Dlhých dieloch, ktoré presadzuje starostka Iveta Hanulíková (Smer). Ich prípravu spochybnil vicestarosta Peter Lenč: „Je otázne, či je účelné dávať peniaze na plány, ktoré predpokladajú zmenu územného plánu, ak dopredu nie je istota, že sa budú dať kladne prerokovať s vlastníkmi dotknutých pozemkov.“ Starostka chce dať zmeniť stavebné pozemky na zeleň.
Debata o odmenách
Poslanci kritizovali predchádzajúce návrhy rozpočtu okrem iného preto, že v nich boli peniaze z fondov nesprávne použité. Berta povedal, že návrh, ktorý predkladala starostka, nezohľadňoval rozvojové ciele Karlovej Vsi a plytvalo sa v ňom peniazmi.
Rozpočtovú komisiu v zložení traja poslanci za KDH, dvaja za SDKÚ a jeden zo Strany zelených vybrali poslanci vo februári na návrh Branislava Zahradníka (SDKÚ).
Komisia zoškrtala odmeny zamestnancov miestneho úradu o stotisíc korún a tieto peniaze presunula na havarijné stavy. Argumentovala tým, že s odmenami sa plytvalo, a Karlova Ves má oproti vlaňajšku o štyri milióny nižšie príjmy.
„Aj v minulom volebnom období boli havarijné stavy, a na odmeny ste nám nikdy nesiahli,“ povedala pracovníčka úradu, ktorá vystúpila v diskusii z poverenia odborov. O odmenách pre ľudí, ktorí si to zaslúžia, by nemali podľa nej rozhodovať poslanci, ale vedenie úradu. Požiadala poslancov, aby škrty zvážili.
Ján Horecký (KDH) označil takéto uvažovanie za populizmus. „Taký pán, aby som tu rozdával bianco stotisícové sumy, sa necítim.“
Poslanci na dôvažok skrátili položku na reprezentačné účely pre starostku, vicestarostu a prednostu miestneho úradu. Na návrh Františka Koníka (Smer) nakoniec tieto peniaze presunuli na havarijné stavy, takže odmeny pracovníkov by sa zachovať mali.
Autor: Linda Vasiľová © SME