BRATISLAVA. Medzi návrhy projektov, ktoré priamo súvisia s riekou, patrí celomestské centrum Petržalka, stavba tunela pod Dunajom či vízia šiesteho mosta. Takmer nad rieku vysunul časť svojej stavby aj River Park na nábreží.
Celomestské centrum Petržalka, ktorého výstavbu plánujú na petržalskej strane, súvisí aj s návrhom vytvorenia ostrova a dunajského ramena. „Opäť by tu vzniklo rameno, ktoré tu kedysi existovalo,“ povedal Peter Minárik zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Malo by sa tiahnuť na území medzi hrádzou a Dunajom v priestore od Starého mosta až po bývalé Ovsište v záplavovej oblasti. Na otázku, čo treba urobiť na to, aby neostalo len návrhom odpovedal, že zaregulovať záväzne územie pre investorov.
Ostrov je na investorovi
Lokalita celomestské centrum Petržalka je náprotivkom Eurovey. Mesto na toto územie dalo vypracovať aj územný plán zóny, ktorý podrobnejšie reguluje budúcu výstavbu. Podľa nej bude na území medzi Starým mostom a Mostom Apollo centrálna mestská zástavba.
Vytvorenie ostrova či dunajského ramena však nie je súčasťou zonálky, takže návrh nemusí investor akceptovať. Podľa tvorcov územného plánu zóny – architektonického ateliéru Markrop, treba dať vypracovať ešte špeciálnu zonálku práve na časť nábrežia pred hrádzou. Mal by ju objednať magistrát, zatiaľ to však neurobil.
Pozemky predali a vymenili
Mestskí poslanci pred dvoma rokmi schválili zámenu a predaj pozemkov medzi Starým a Prístavným mostom. Získala ich spoločnosť Popper Capital za pozemky na konci Petržalky (Janíkov dvor). Aby vyrovnala rozdiel v hodnote pozemkov, spoločnosť uhradila mestu ešte asi dva milióny korún a odstránila staré depo pri Einsteinovej. Popper Capital kúpil aj ďalšie pozemky v tejto lokalite s rozlohou asi 24-tisíc metrov štvorcových. Miesto ceny stanovenej na 183,5 milióna však mestu postavil na Janíkovom dvore nové depo MHD.
Tunel pod riekou
Stavbu tunela pod mestom plánujú železnice v rámci výstavby prepojenia železničného koridoru Paríž – Viedeň – Bratislava. Tunelová trať bude mať asi šesť kilometrov. Pôjde od Predmestia v smere na Filiálku a Šancovú ulicu, potom popod Dunaj, a von bude vychádzať za Einsteinovou ulicou. V úseku pod riekou by v ňom mali okrem železnice premávať aj mestské vlaky nosného dopravného systému.
Stavba by sa mala začať o dva roky a dokončiť ju chcú v roku 2015. „Koryta Dunaja sa nedotkne. Tunel budú hĺbiť v neogéne (hĺbka od 20 do 40 metrov). Dôležité bude vyriešiť, čo s vytunelovanými 1,5 až 2 miliónmi kubíkov ílu, ktorý vyťažia. Mali by ho vykladať v Petržalke a odvážať loďami,“ hovorí Minárik.
Šiesty most
Existuje už aj návrh šiesteho mosta cez Dunaj. Spájať má nábrežnú štvrť Eurovea a celomestské centrum Petržalka. Mal by to byť promenádny most len pre peších a cyklistov. Ústil by na námestí pred Národným.
Návrh mosta vytvoril architektonický ateliér ReSpect, ktorý projektoval Euroveu pre írskeho investora Ballymore a o začiatku stavby najprv uvažovali hneď po dokončení štvrte.
„Štúdia síce existuje, ale momentálne sa nerozvíja,“ povedala Patrícia Hradilová, hovorkyňa Ballymoru. Dodala, že návrh súvisí s výstavbou na druhom brehu, kde sa zatiaľ nič nedeje.
![]() Na námestie pred Národným divadlom by mal ústiť šiesty most ponad Dunaj. V blízkosti tejto budovy má prechádzať aj tunel, ktorý bude pokračovať popod rieku. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |