PETRŽALKA. Urbanistickú štúdiu areálu bývalej matadorky schválili petržalskí poslanci začiatkom mesiaca s viacerými pripomienkami. Vyšli v ústrety vlastníkom domov a nehnuteľností v tejto lokalite, ktorí sa proti štúdii postavili. Tvrdia, že zmena, ktorú chce investor presadiť, pôjde na ich úkor.
„Pripomienky investor zapracuje do čistopisu štúdie,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Akceptovaná bude požiadavka, aby na území miesto bývania prevažovala funkcia služieb, obchodu a administratívy.
Obyvatelia: Veľká výstavba si cesty vynúti
„Žiadame podrobnejšie riešenie územia z hľadiska dopravy. Cesty nemôžu byť riešené na úkor súkromných pozemkov či budov, ako to investor navrhoval pôvodne. Asanácia neprichádza do úvahy,“ povedal Andrassy.
Obyvatelia tvrdia, že sa naďalej obávajú o rešpektovanie svojich vlastníckych práv. Navrhovanú výstavbu považujú za príliš rozsiahlu.
„Hoci to investor z plánov vyškrtne a teraz to poslanci vylučujú, realizácia projektu v takomto rozsahu si v budúcnosti tieto cesty vynúti,“ tvrdia a poukazujú na fakt, že v zmysle stavebného zákona je realizácia cesty dôvodom pre vyvlastnenie vo verejnom záujme.
Investori: Vyvlastňovanie sme nenavrhovali
„Nikdy sme vyvlastňovanie neplánovali a ani nenavrhovali. S vlastníkmi sme sa chceli dohodnúť a pozemky vykúpiť. Rátali sme s tým, že ak sa to nepodarí, návrhy ciest zmeníme. Vyvlastňovať na základe urbanistickej štúdie sa nedá. Je to možné len na základe územného plánu alebo plánu zóny,“ povedal spracovateľ štúdie, architekt Ivan Kočan. Argumentuje, že cesty sa v bývalom priemyselnom areáli budú musieť vybudovať, či sa tu bude niečo prerábať, alebo nie. „Územie nie je dopravne napojené. Chýbajú aj vnútorné komunikácie, tie dnes suplujú betónové cestičky medzi objektmi pôvodných výrobných hál.“
Okrem dopravného riešenia obyvatelia kritizovali aj navrhovanú výšku budov.
Tú tiež spracovatelia štúdie znížia. Priemerná výška budov na tomto území má byť po úprave trinásť poschodí a znižovať sa má smerom k rodinným domom. V dotykoch s nimi by mala mať zástavba najviac štyri podlažia, inde majú byť aj výškové budovy.
Územný plán zóny
Poslanci schválili, že ak sa územný plán na podklade štúdie zmení, mestská časť dá vypracovať územný plán zóny. Ten bude podrobnejšie regulovať výstavbu na tomto území. Obyvatelia lokality žiadajú, aby urbanistická kompozícia zachovala pôvodný charakter starej Petržalky, ktorý podľa nich treba chrániť.
Návrh štúdie má byť podkladom pre zmenu územného plánu. Vypracovať ho dal taliansky investor Alfagomma Italia.
Chce, aby bola funkcia lokality, kde je sústredená priemyselná výroba, v územnom pláne zmenená na občiansku vybavenosť – služby a byty.
Vlastní tu vyše 12 hektárov, na ktorých sú aj tri veľké výrobné haly. Tie chce zbúrať a postaviť viac budov. Oblasť považuje v súčasnosti za príliš lukratívnu na priemyselnú výrobu.
Územie Matadoru
Územie, kde je bývalá matadorka, patrilo za socializmu k zanedbanej časti, pretože bolo v blízkosti rakúskej hranice. Sústreďovala sa tu priemyselná výroba. Končia sa tu aj inžinierske siete.
Lokalita je kilometer vzdušnou čiarou od Hradu, v širšom kontexte dopravne dostupná z centra dvoma radiálami – Panónskou a Dolnozemskou. V blízkosti sú diaľnice D1 a D2.
Susedí so železničnou stanicou a v blízkosti povedie aj medzinárodná železničná trať TEN-T, ktorá má prepojiť medzinárodné železničné koridory (Paríž - Viedeň - Bratislava) a prechádzať bude centrom mesta - zväčša v tuneli.
V susedstve, na bývalých športoviskách Matadoru stavia spoločnosť Vienna Gate. Investor kúpil pozemky, na ktorých sú dve futbalové, dve volejbalové ihriská a päť tenisových kurtov. Budú tu dve výškové budovy, polyfunkčný objekt a bytový dom s parkoviskami. Ďalším objektom v susedstve je Viedenská brána oproti stanici.