VRAKUŇA. Od začiatku mesiaca sa niektoré vrakunské ulice zmenili na jednosmerky. Viacerým Vrakunčanom to nevyhovuje. So starostom Vrakune Ladislavom Faturom o tom budú môcť hovoriť na verejnom prerokovaní.
Miestna samospráva jednosmerkami chcela riešiť nedostatok parkovacích miest. Autá tu stáli po oboch stranách cesty a sťažovali prechádzanie. Jednosmerné sa stali ulice Kríková, Jedľová, Stavbárska a Rajecká, Domašská a Poľnohospodárska.
Jazda v kruhoch
Diskusia na vrakunskej internetovej stránke ukazuje, že viacerým obyvateľom nové usporiadanie dopravy prekáža. Sťažujú sa, že v uliciach musia teraz zbytočne krúžiť a problém s parkovaním sa nezlepšil. „Z hľadiska ochrany životného prostredia tie okruhy navyše pri hľadaní parkovacieho miesta len škodia životnému prostrediu,“ píše jeden z diskutujúcich.
„Hlavný cieľ zjednosmernenia je plynulosť dopravy v tejto lokalite a odstránenie blokácií, ktoré vznikali pri čakaní na prejazd protiidúcich vozidiel cez zúžený priestor,“ povedal starosta Vrakune Ladislav Fatura. Dodal, že zatiaľ neprerátali, koľko oficiálnych parkovacích miest úpravami vzniklo. Vytvoria a označia ich na nových jednosmerných uliciach tam, kde to dovolí situácia.
„Táto lokalita by potrebovala zhruba 200 až 250 nových parkovacích miest,“ hovorí Fatura. Pre porovnanie na výstavbu parkovacieho domu pre približne 50 áut by bolo potrebných okolo 20 až 28 miliónov korún. Podzemné garáže by boli drahšie.
Povedal, že miestny úrad zatiaľ nemôže vyčísliť celkové náklady na zjednosmernenie, ešte nemá všetky daňové doklady. Na stránke spomína sumu približne 70-tisíc korún.
Ešte sa to môže zmeniť
„Zjednosmernenie občania žiadali už v minulosti a prerokovávalo sa v komisii územného rozvoja a výstavby niekoľkokrát.“
Vrakunčania sú podľa diskusie na stránke nespokojní hlavne s riešením Kríkovej ulice. Vodiči musia na križovatku pri kostole prichádzať z vedľajšej, odkiaľ majú problém dostať sa na hlavnú cestu. Starosta im odpísal, že ak sa jednosmerky neukážu ako efektívne opatrenie, zmenia ho.
„Lehota je minimálne tri mesiace, potom sa bude dať objektívne vyhodnotiť, či zmena priniesla želaný efekt.“
Na výčitky obyvateľov, že pred zjednosmernením mala samospráva urobiť anketu, Fatura reaguje tým, že zmenu dali vedieť mesiac dopredu v médiách, na internete, tabuliach úradu a v obchodoch na pešej zóne. Povedal, že vodičov upozorňujú aj tabule o zmene organizácie dopravy.
Policajti už pokutujú
Šoférom, ktorí musia prechádzať jednosmerkami, prekáža aj to, že mestskí policajti už vyberajú pokuty. „Prvých desať dní od zmeny len upozorňovali, ale ak niekto roky tými ulicami jazdí, značky si už toľko nevšíma,“ hovorí jeden z nich.
Fatura potvrdil, že policajti v prvých dňoch pokuty nedávali. „Je to určitý nadštandard, lebo vodič je v zmysle zákona povinný riadiť sa dopravným značením a nie jazdiť popamäti.“
Verejné prerokovanie k jednosmerkám bude 2. apríla o 19.00 na Základnej škole Železničná.