VIEDEŇ, BRATISLAVA. Záujem o výstavu Tutanchamón vo Viedni je obrovský. Len v predpredaji sa rozchytalo 50-tisíc kusov, čo je rekord.
Výstavu o živote egyptského panovníka tu otvorili v nedeľu. Národopisné múzeum (Museum für Völkerkunde) je súčasťou Kunsthistorického múzea sa nachádza v centre mesta v blízkosti radnice. Viedeň je jediné mesto na tomto kontinente, kde výstavu sprístupnili, po 28. septembri pôjde do Ameriky.
Lísky sú časové
Problém s húfmi návštevníkov sa Viedeň rozhodla vyriešiť časovými lístkami.
„V rámci nich vpúšťajú návštevníkov v polhodinových intervaloch a optimálne si tak prezrú celú výstavu,“ hovorí Erika Rožková z Kancelárie mesta Viedeň v Bratislave. Lístky platia len v určitý deň a v určitú hodinu, aby sa predišlo tlačeniciam. „Odporúčame zakúpiť si ich vopred, odpadne tým dlhé čakanie pred pokladňami múzea,“ dodala.
Podľa nej sa výstava dá sa zvládnuť za hodinu alebo 90 minút, návštevník však môže zostať aj dlhšie.
Vstupenky si možno zakúpiť na priebežne aktualizovaných stránkach Umeleckohistorického múzea (www.tut.khm.at) alebo na www.eventmarketing.com, ktorá bude onedlho prístupná aj v slovenčine a češtine.
Dospelí zaplatia 18 eur, skupiny 15 eur na osobu. Deti majú zľavu, zaplatia iba 8,50 eura.
Artefakty starého Egypta
Vyše 140 artefaktov starého Egypta môžu návštevníci vidieť v pracovné dni od 10.00 do 19.00, v stredu až do 21.30. Cez víkend je múzeum otvorené od 9.00.
Ide hlavne o objekty, ktoré sa našli v takmer nedotknutej hrobke. Objavil ju archeológ Howard Carter v roku 1922. V nej bolo telo mladého faraóna spolu s „obrovskými pokladmi za hranicami našej fantázie,“ tvrdí Zahi Hawass, generálny sekretár Egyptskej správy staroveku.
Vrcholmi výstavy o Tutanchamónovi sú vypchaté zviera bez hlavy, slávne Tutanchamónove zlaté sandále a zachovalá trojmetrová socha vládcu.