DUNAJSKÁ LUŽNÁ, BRATISLAVA. Projekt veterného parku s viac ako desiatimi turbínami v katastri Dunajskej Lužnej je pozastavený.
Príčinou je podľa firmy AlfaWind nie negatívny ohlas občanov, ale migrujúce vtáky, ktorých trasy sú pre výstavbu veterných elektrární nevhodné.
„Aj keď od novembra minulého roku prebieha monitoring pohybu vtáctva na dotknutom území, teraz sme si všimli veľké kŕdle, ktoré nás znepokojili,“ povedal projektový manažér firmy AlfaWind Matej Hlôška.
Finančne nákladné prípravy na merania intenzity vetra a správu o vplyvoch stavby na životné prostredie sa zastavili. „Treba najprv dokončiť ročný cyklus pozorovania vtáctva a potom sa ukáže, či je rozumné, aby sme v Dunajskej Lužnej investovali dve miliardy,“ povedal Hlôška.
Doteraz dala firma na projekt okolo dvoch miliónov. Ak sa zistí, že s vtákmi sa nedá nič robiť. Hlôška nevylúčil, že AlfaWind od projektu celkom ustúpi.
Občania boli proti
Projekt vyvolal veľký nesúhlas obyvateľov Dunajskej Lužnej. Pôvodne sa hovorilo o osemnástich turbínach, ktoré mali byť od prvých domov vzdialené okolo kilometra. Neskôr investor verejne pripustil, že by mohol znížiť ich počet na dvanásť.
Ľudia protestovali, že turbíny sú nebezpečné a preto znížia hodnotu nehnuteľností v okolí. Prekážala im aj predstava sústavného svišťavého zvuku.
Hlučnosť turbín vo vzdialenosti 150 metrov je podľa údajov firmy 45,3 decibela a vo vzdialenosti 400 metrov 36,9 decibela. Tieto hodnoty sa podľa všeobecne známej hlukovej tabuľky rovnajú pobytu v tichej miestnosti. Spev vtákov alebo pražiaca sa cibuľa na panvici je podľa tabuľky hlučnejšia. Hodnoty, pri ktorých dlhodobom pôsobení hrozí porucha sluchu, sú od 85 decibelov vyššie.
Referendum
O situácii v súvislosti s veterným parkom budú obecní poslanci hovoriť najbližší utorok. Medzi nimi sú aj aktivisti proti veternému parku.
Starosta Dunajskej Lužnej Ladislav Cingel povedal, že obec sa zatiaľ nevyjadrila ani za, ani proti. „Náš postoj vzíde z diskusie poslancov.“ Podľa starostu sa hovorilo aj o referende.
Firma odmieta, že by za zastavením bolo niečo viac ako migrujúce vtáky. „Nesúhlas obyvateľov by som s tým nedával do súvislosti. Diskutovať s ľuďmi sa dá, ale ťažko budete viesť dialóg s divými husami,“ hovorí Hlôška.
Návrh zmluvy medzi samosprávou a AlfaWindom podľa Hlôšku obsahuje aj body o finančnej kompenzácii. Tú by mala poskytnúť firma za každú vrtuľu. Keď však obec povie konečné nie, firma to bude rešpektovať, tvrdí Hlôška.
Dánska nehoda na videu
Silný nárazový vietor, ktorý v poslednom čase niekoľkokrát vystrašil obyvateľov Slovenska, nie je podľa Hlôšku z hľadiska získavania energie významný. Je to nárazový vietor, pričom na dobrý zdroj energie treba sústavnú dobrú veternosť. „Stačí rýchlosť vetra päť metrov za sekundu.“
Silný vietor môže byť aj nebezpečný. V Dánsku, kde podľa niektorých údajov tvorí veterná energia 19 percent zdrojov, sa začiatkom roka stali dve nehody, pri ktorých turbíny v silnom vetre explodovali. Nik pri nich nebol zranený. Podľa informácií, ktoré spolu s hrôzostrašným videom kolujú na internete, išlo o desaťročné turbíny.
Hlôška povedal, že turbíny, ktoré by chcela firma použiť v Dunajskej Lužnej, sa automaticky zastavia pri rýchlosti vetra vyššej ako 25 metrov za sekundu.
Vtáky sa dajú aj presmerovať
Posudok od ornitológov, či plánované vrtule nebudú v ceste migrujúcich vtákov, podľa Hlôšku žiaden zákon na Slovensku nevyžaduje.
Je však vylúčené postaviť turbíny na mieste, ktoré je vyhlásené za chránené vtáčie územie. Firma chcela napríklad v minulosti postaviť podobný park v Jarovciach, ale pre negatívne vyjadrenie ornitológov sa prípravy zastavili.
V prípade Dunajskej Lužnej sa počká na jarný a jesenný ťah vtákov. Ak sa ukáže, že vtáky naozaj migrujú juhozápadne od obce, dajú sa podľa Hlôšku nasmerovať inde vytvorením umelých cieľov, ktoré ich pritiahnu. Môžu to byť vetrolamy – vyššie porasty alebo štrkovisko.
Fakty o projekte
pôvodne plánovaný začiatok výstavby september 2008
pôvodne plánovaný začiatok prevádzky september 2009
najbližší termín pokračovania príprav november 2008
životnosť parku – 25 rokov
náklady – 1,8 miliardy
výška veží – od 70 do 138 metrov
počet otáčok – 6 až 19 za minútu
V pôvodnej verzii správy sme sumu za projekt uviedli nesprávne v miliónoch. Výstavba však bude stáť 1,8 miliardy. Chybu sme opravili 14. 3. 2008 o 8:23.
Za chybu sa ospravedlňujeme.