BRATISLAVA. V telocvični blízko zbúraného centra Jadran sa v sobotu hrá boccia, šport pre ľudí s postihnutím, ktoré v rôznej miere obmedzuje ich schopnosť pohybovať sa. Dvojice hráčov na invalidných vozíkoch sa červené a modré loptičky snažia hodiť čo najbližšie k jedinej bielej guli. Atmosféru sústredenia občas preruší smiech či pokyn trénera. Hráči tu nie sú sami, sprevádzajú ich osobní asistenti.
„Sú akoby našimi rukami, nohami, pri úkonoch, ktoré by sme fyzicky nezvládli,“ hovorí Jozef Blažek z Agentúry osobnej asistencie, ktorú vedie Organizácia muskulárnych dystrofikov. „Pomáhajú človeku s postihnutím v tom, aby bol čo najviac samostatný a aktívne žil.“
Pomoc k samostatnosti
Boccia je príkladom toho, ako to funguje. Asistenti nerobia len dovoz a zbieranie loptičiek. Umožňujú, aby z hry neostal vylúčený ani človek s veľmi ťažkým postihnutím. Jeden z hráčov nedokáže rozprávať, nehýbe ani rukami. Asistentka Zuzana, študentka špeciálnej pedagogiky, pred ním pridržiava rúru, ktorou podľa jeho pokynov loptičku spúšťa. O tom, do akej výšky a ktorým smerom má rúru nastaviť, sa dorozumievajú cez piktogramy a mimické gestá.
„Pomáham v najrôznejších denných činnostiach, domácich prácach, aj ako šofér,“ hovorí študent fyzioterapie Peter. O tom, že agentúra hľadá asistentov, sa dozvedel cez internet. „Ozvali sme sa im aj s niekoľkými spolužiakmi a zapáčilo sa nám to. Asistenta teraz robím dvom ľuďom, som s nimi takmer každý deň.“
Asistenti stále chýbajú
Mária Duračinská, koordinátorka Agentúry osobnej asistencie, hovorí, že spoľahlivých asistentov je nedostatok. „Táto práca nie je dostatočne finančne ohodnotená, platí sa 55 korún na hodinu. Robí sa preto len ako brigáda alebo popri inej, lepšie platenej práci.“
Zamestnávateľom je človek s postihnutím, asistenta za odpracované hodiny vypláca z peňazí, ktoré na to dostane z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Agentúra pomáha hlavne tým, ktorí s takouto službou zatiaľ nemali skúsenosť. Sprostredkujú asistenta, poradia pri vybavovaní. Podporujú človeka s postihnutím, aby si ďalších asistentov hľadal aj sám.
Duračinská hovorí, že najčastejšie sú asistentmi študenti. V databáze majú však aj dôchodcov alebo ženy v domácnosti. „Našla som oznam v miestnych novinách a prišla do agentúry,“ hovorí dôchodkyňa Mária, ktorá je asistentkou mladej ženy s telesným postihnutím.
„Nič lepšie sa mi nemohlo stať,“ pochvaľuje si. „Vytvoril sa medzi nami priateľský, skoro rodinný vzťah, pre mňa je to veľké uspokojenie niekomu pomáhať a vidieť, že je spokojný.“ Jej prácou je podpora pri vstávaní, rannej hygiene, varení, nákupoch.
Poobede nastupujú ďalší asistenti. Patrí k nim aj študent Maroš. „Som najmä šofér, chodíme spolu po úradoch a na nákupy.“ Pracuje jeden až dvakrát v týždni, podľa toho, ako má čas v škole.
„Obvyklé je mať viacerých asistentov, ja sám ich mám osem,“ hovorí Blažek. „Ich počet závisí od aktivít, ktoré človek robí. Dohodne si ich podľa svojho programu.“ Duračinská dodáva, že všetci zamestnanci agentúry sú ľudia s veľmi ťažkým telesným postihnutím. „Sme odborne kvalifikovaní a máme aj skúsenosť s osobnou asistenciou.“
Čo robí agentúra
Agentúru vytvorili preto, že v ponuke sociálnych služieb chýbalo poradenstvo o tom, čo je asistencia, ako si ju vybaviť aj pomoc pri hľadaní asistenta. Toto všetko teraz robia pre ľudí s rôznym postihnutím, deti aj dospelých. Poradia aj mimobratislavským.
Sprostredkovanie asistentov sa však týka najmä Bratislavy a okolia. Oslovujú tých, ktorých už majú v databáze a stále robia nábor nových záujemcov o prácu asistenta. Blažek hovorí, že sa dá robiť aj nepravidelne. „Záujemca napríklad ponúkne, že občas niekoho vezme do kina alebo na futbalový zápas. Kontakt na neho potom dáme ľuďom, ktorí na takú vec asistenta potrebujú a dohodnú sa už sami.“ Viac informácií je na www.omdvsr.sk.
Asistencia
Osobný asistent na základe písomnej dohody dáva svoj čas do služieb človeka s postihnutím podľa jeho požiadaviek a potrieb. Nie je blízkym rodinným príslušníkom užívateľa.
Užívateľ asistencie pre svoje zdravotné postihnutie nemôže robiť niektoré činnosti. Pri tých mu na základe zmluvy pomáha asistent.
Užívateľ si vypočíta rozsah hodín asistencie, ktorý potrebuje na rok. Vychádza pritom zo zoznamu činností v prílohe č. 5 zákona o sociálnej pomoci.
Podá žiadosť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, obháji si potrebu asistencie pred pracovníkmi posudkového oddelenia.
Asistenta si hľadá sám alebo cez agentúru.
(www.omdvsr.sk, dagu)