VAJNORY. Výstavba technologického parku Cepit, ktorý má vzniknúť na zelenej lúke v katastri Vajnôr, sa možno opäť oddiali.
Miestni poslanci na mimoriadnom rokovaní tesnou väčšinou rozhodli, že na dotknutú lokalitu sa bude robiť podrobný územný plán zóny. Príprava takéhoto dokumentu však môže trvať rok aj dlhšie.
Cepit má byť investícia za 400 miliónov eur na 63 hektároch. Majú tu sídliť firmy na vývoj elektroniky a biotechnológií, vysoká škola, kongresové centrum aj hotel.
Pozemky, na ktorých sa má stavať, sa začali skupovať ako poľnohospodárska pôda už v prvej polovici 90. rokov. V roku 2005 mestskí poslanci schválili zmenu pozemkov na stavebné.
Už v tom čase sa hovorilo, že na územie by mal byť zonálny plán. Teraz zámer schválila skupina piatich opozičných poslancov, ku ktorým sa pridal jeden z pravicových poslancov. Vajnory majú jedenásť poslancov.
„Nebránime sa tomu,“ povedal Mário Schwab, poradca súčasného starostu Jána Mrvu (SDKÚ). Problém by mohol byť s financovaním, zonálny plán stojí aj niekoľko miliónov korún a rozpočet malej mestskej časti Vajnory je obmedzený. „Také veľké územie sa podľa mojich vedomostí v územnom pláne zóny ešte nespracúvalo,“ povedal Schwab.
Podľa našich informácií sa bude o zonálnom pláne hovoriť aj vo štvrtok na ďalšom rokovaní poslancov, je však možné, že dvaja z opozičných poslancov prítomní nebudú.
Projekt otvorene podporuje bratislavská samospráva, primátor Andrej Ďurkovský sa zúčastnil na podpise memoránd o spolupráci medzi Cepitom a rôznymi inštitúciami. Mnohí obyvatelia Vajnôr sú naopak proti.
„Pre mňa ako rodeného Vajnorčana by bol najlepší nulový variant – nemusíme mať všetko zastavané,“ povedal aktivista proti Cepitu Ján Mihálik.
Vedenie Cepitu na novú situáciu reagovalo vyhlásením, že bude rešpektovať akékoľvek stanovisko vajnorskej samosprávy. „Začiatok prvej fázy výstavby sa môže oddialiť, projekt to však neohrozí,“ tvrdí Tatiana Mikušová z firmy Cepit Management.