SME

Július Satinský: Chlapci z Dunajskej ulice

Od jari do jesene žili chlapci z Dunajskej ulice futbalom. Najmä cez prázdniny sme kopali do lopty od rána do večera. Hralo sa na malé brány s veľkým hráčskym nasadením. V prestávkach sme si odbehli po mastný chlieb s pažítkou a hralo sa ďalej.

Petržalské futbalové ihrisko PTE okolo roku 1900.Petržalské futbalové ihrisko PTE okolo roku 1900. (Zdroj: Archív J.S.)

Pravidlá sme si trochu prispôsobili: hralo sa aj za bránou a nehádzali sa auty. V päťdesiatych rokoch sme mali v centre Bratislavy oveľa viac futbalo­vých ihrísk s normálnymi rozmermi ako teraz.

Najbližšie k Dunajskej ulici bola cvernovka. Továreň na nite mala svoje mužstvo, aj keď v nej boli zamestnané iba ženy. Štadión cvernovky bol v miestach, kde sa teraz rozprestiera areál Gymnázia Jura Hronca na Novohradskej ulici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tomto štadióne som po prvý a posledný raz futbal aj sudcoval! (Z mužstva ma vylúčili pre nadváhu. Hovorili mi Tučibomba a furt sa mi vysmievali, že sa nehýbem za loptou.) Keď už som nevládal počúvať hanlivé pokriky („Tlstý, pridaj! Tučko, utekaj! Dvíhaj bachor...“), rozhodol som sa robiť futbalového rozhodcu. Mal som píšťalku, a tak som si myslel, že mi to pôjde. (Žlté a červené kredit karty vtedy ešte sudcovia nepoužívali.) Zabudol som na to, že sudca musí mať predovšetkým autoritu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodoval som zápas jakubákov proti zuckermandlákom. Proti jakubákom som nič nemal. Takisto k zuckermandlákom som mal neutrálny vzťah. Zápas mi dali pískať práve preto, že som bol z neutrálnej Dunajskej.

Keď zahral jakubácky útočník s rukou v pokutovom území, odpískal som penaltu. Ale jedenástka sa už vôbec nekonala. Jakubáci ma naháňali okolo ihriska, a keď ma chytili, otrieskali ma o drevený plot štadióna cvernovky. Vyzeral som ako kocúr Jerry, na ktorého spadla skriňa. Bol to rozhodujúci moment v mojej rozhodcovskej kariére. Vtedy sa niečo vo mne zlomilo. Nebola to otvorená fraktúra – bola to duševná zlomenina mladého nádejného futbalového rozhodcu. Zanevrel som na rozhodcovskú píšťalku a stal sa zo mňa obyčajný divák. Môj otec bol zapálený návštevník futbalových ihrísk. Chodili sme na Machnáč v Mlynskej doline, do Rače, do Petržalky na Červenú hviezdu. Na tamojšom štadióne mal usporiadateľskú službu otec spolužiaka Milana Ružičku, takže sme mohli zbierať lopty za bránou. Niektorí futbalisti škaredo nadávali, keď prestrelili bránu. Za všetkých môžem menovať Kačániho.

SkryťVypnúť reklamu

Ako chlapci sme mali prístup aj na futbalové ihrisko na Kuchajde. Na Tehelné pole sme sa chodili pozerať na tréningy ŠK Bratislavy (neskôr Slovan). Našimi miláčikmi boli Chodák, Reiman, Ing. Tegelhof, Pažický a ostatné hviezdy belasých.

Čulý športový ruch vládol za môjho detstva aj na tréningovom štadióne pri kúpalisku Tehelné pole. Tam sa chodilo jednak na klopenú dráhu (cyklisti boli pri chuti), a jednak na boxerov. Pästiarske súboje pod holým nebom pri umelom osvetlení – to bola pre nás hotová Amerika! Mená ako Torma, Mužlay, Zachara boli pre nás mená hrdinov.

Pokračovanie nabudúce

Súčasťou edície Bratislava – Pressburg, ktorú vydáva Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, je aj kniha Júliusa Satinského Chlapci z Dunajskej ulice. Autor v nej spomína na roky prežité na Dunajskej ulici. Najprv býval v starom dome č. 56 oproti detskému parku, potom nad Liga pasážou a napokon v modernom činžiaku na dolnom konci ulice.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Vydavateľstve PT Alberta Marenčina v edícii Bratislava – Pressburg vyšli ešte knihy: Karl Benyovszky – Malebné zákutia a dvory starého Prešporka, Prechádzka starým Prešporkom, Obrázky z prešporského geta (aj v nemeckom jazyku), Tajuplné povesti zo starého Preš­porka, Železná studnička; Tivadar Ortvay – Ulice a námestia Bratislavy – Podhradie, Ferdinandovo Mesto, Mesto Františka Jozefa, Staré Mesto; Július Satinský – Polstoročie s Bratislavou; Peter Ševčovič – Z kuchyne prešporských vodníkov; Jozef Hanák – Bratislavskí fotografi a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 335
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 569
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 343
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 394
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 246
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 556
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu