PETRŽALKA. Paneláky na Kopčianskej 86, 88 sú známe tým, že v nich bývajú neplatiči, neprispôsobiví obyvatelia a díleri drog. Byty patria magistrátu, ktorý chce stav v nich zlepšiť vrátnicami a čipovými kľúčmi. Tie majú zabrániť vstupu nežiaducich návštevníkov.
Slušní nájomníci tvrdia, že situácia sa môže zlepšiť, až keď sa vyriešia dlhodobé problémy s neplatičmi a čiernymi nájomníkmi. Nápravy sa domáhajú zatiaľ neúspešne. Magistrát tvrdí, že môže postupovať iba tak, ako mu to dovoľujú zákony.
Mŕtve duše
Dochádza tak ku kurióznym situáciám. Napriek tomu, že mesto o čiernych nájomníkoch vie, stále tu bývajú a ich dlhy rastú.
Obyvatelia listom upozornili magistrát na dve rodiny, ktoré žijú v byte už niekoľko rokov mŕtvych manželov. „Dlh presahuje státisíce a poukážky naďalej chodia na mŕtve duše.“
Ďalšia dlžníčka býva v byte, ktorého oprávnená nájomníčka žije už vyše dvadsať rokov v zahraničí.
Iná rodina neoprávnene obsadila byt muža, ktorý je teraz vo väzení. Podľa susedov predávajú drogy. Záujemcom o kúpu z okna vyhadzujú čipové kľúče, aby sa dostali cez vrátnicu.
Špeciálne kľúče prideľoval obyvateľom magistrát. Na otázku, ako je možné, že ich dostali aj nenahlásení nájomníci, sme odpoveď nedostali.
Zdĺhavé súdne spory
Mária Račková z magistrátu povedala, že mesto ani v jednom z prípadov nezanedbalo svoje povinnosti. „Z pohľadu riadne platiacich nájomníkov sa postupné kroky javia ako pomalé, ale sú objektívne legislatívne limity. “
Postup mesta opisuje Račková na prípade nájomníčky, ktorá mala podľa rozhodnutia súdu uvoľniť dvojizbový byt ešte v roku 2001. Ak by do 15 dní dostala náhradný byt, mala pôvodný vypratať. Podala však odvolanie, ktoré celý proces predĺžilo až do roku 2004, keď ho vzala späť a právoplatnosť nadobudol rozsudok spred troch rokov. Nájomníčka neprijala náhradné bývanie, ktoré jej mesto ponúklo v roku 2005 aj 2006. Mesto sa teraz sa snaží na súde dosiahnuť, aby jej nárok na náhradný byt zanikol.
„Až po rozhodnutí súdu bude možné pristúpiť k vyprataniu bytu. Zatiaľ právo nájomníčky na užívanie bytu v zmysle rozsudku trvá.“
Čo robí mesto
Račková povedala, že každý žiadateľ o nájom obecného bytu musí preukázať príjem vo výške 1,2-násobku životného minima svojej domácnosti. Podmienkou je aj to, že predchádzajúce bývanie nestratil pre neplatičstvo.
Račková hovorí, že mesto sleduje platobnú disciplínu nájomcov. Nájom bytu vypovedá, ak neplatia nájomné dlhšie ako tri mesiace alebo byt prenajmú ďalej bez súhlasu. „Sú však aj zložité rodinné pomery – napríklad rodina so siedmimi deťmi,“ hovorí Račková. Magistrát potom na riešení ich situácie spolupracuje s ďalšími inštitúciami.