Dobročinný spolok
Na Malej Vydrici sídlila aj odbočka Dobročinného ženského spolku, ktorý sa od roku 1831 venoval ľudomilnej činnosti a vydržiaval v meste tri materské školy, jednu z nich aj na Vydrici.
Existencia školy i spolku je spojená s menom grófky Terézie Brunswickovej – nesmrteľnej milenky L. van Beethovena, ktorá nielenže bola veľmi muzikálna a stala sa adresátkou troch Beethovených ľúbostných listov, ale mala aj veľký zmysel pre charitu a výchovu detí.
Kaplnka a kostol
Súčasťou platea populosa Vydrice bola od roku 1713 i malá drevená kaplnka, na mieste ktorej postavili roku 1737 kostol zasvätený Sv. Trojici. Mal dva zvony, veľký dostal meno podľa kostola a malý podľa sv. Rocha. Kostol mal pekné ornáty aj tri vzácne obrazy – sv. Petra, sv. Pavla a Krista na kríži.
Tivadar Ortvay zároveň uvádza, že dôchodok duchovného sa koncom 19. storočia skladal z platu 1 102 zlatých, ktoré poskytla podhradská obec, z ročných výnosov nadácie biskupa Scitovského 2000 zlatých a 200 zlatých nájomného z pokladnice miestnej cirkevnej obce. Po deštrukcii Podhradia bol kostolík dlho zatvorený, no dnes znova slúži cirkevným účelom.
V 18. a 19. storočí sídlili na Vydrici i významné úrady: kráľovský lodný úrad, kráľovský soľný úrad, neskôr poriečny úrad, od konca 17. storočia tu bola kráľovská lejáreň kanónov, mýtna mestská strážnica a cisársko-kráľovský arzenál.
Démoni Franza Xavera Messerschmidta
Za bezvýznamnú označil Ortvay ulicu spájajúcu Cestu Márie Terézie s Podhradským nábrežím. Túto dovtedy bezmennú uzučkú uličku pomenovala mestská rada 1. júla 1879 na počesť slávneho sochára Messerschmidtovou ulicou. Uznávaný stredoeurópsky sochár, tvorca barokových búst cisárskeho páru F. Lotrinského a M. Terézie, a neskôr aj veľkej sochy M. Terézie – uhorskej kráľovnej, prišiel v auguste 1777 do Bratislavy.
Ubytoval sa u svojho mladšieho brata Jána, ktorý tu patril k uznávaným umelcom a na rohu dnešnej Kolárskej ulice a Námestia SNP mal postavený vlastný dom.
Po vzájomných nezhodách, pod ktoré sa podpísala začínajúca duševná choroba, si Messerschmidt 29. decembra 1780 kupuje od hostinského Jána Wiedemanna za osemsto zlatých vlastný dom v uvedenej bezvýznamnej uličke.
Pokračovanie nabudúce