VIEDEŇ, BRATISLAVA. Nové pracovné príležitosti, viac svetových kongresov v blízkosti mesta aj možnosť spolupráce univerzít so súkromným sektorom. To všetko by Bratislave mohol priniesť Európsky inštitút pre technológie, ak by sídlil vo Viedni.
Inštitúcia za vyše dve miliardy eur má byť európskou obdobou známeho Technologického ústavu v Massachusetts. O tom, kde bude sídliť, rozhodne Európska komisia na budúci rok. Kandiduje aj Budapešť.
Výhody Viedne už propagujú rakúski politici. „Tu by inštitút získal naraz klady svetoznámeho kultúrneho mesta a centra prosperujúceho obchodu,“ povedal rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer.
Výraznou výhodou je aj poloha v strednej Európe a dobré dopravné spojenie s inými mestami, z čoho by mohla čerpať aj Bratislava.
Podľa štatistík denne odchádza za prácou do Rakúska asi dvetisíc Bratislavčanov. Ak by nakoniec vybrali Viedeň, inštitút by mal byť v modernej štvrti Donaustadt severne od rieky.
„Ak sa inštitútu podarí získať renomé, z lokálneho hľadiska bude jeho blízkosť znamenať nielen pracovné príležitosti priamo v inštitúte,“ hovorí Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Takáto inštitúcia by mohla zvýšiť aj potenciál Bratislavy pre kongresovú turistiku, zlepšiť spoluprácu s firmami orientovanými na výskum a vývoj a lepšie možnosti na výskum so slovenskými univerzitami.
Inštitút má navyše ambíciu zastaviť aj „odliv mozgov“ z Európy, teda problém, ktorý pozná aj Slovensko a Bratislava.
„Oblasť vedy a výskumu je jednou z najčastejšie skloňovaných tém pri spolupráci v rámci regiónu aj schémy Twin Cities Viedeň – Bratislava,“ hovorí Milan Vajda z magistrátu.
Podľa neho však nato, aby takáto investícia na území Viedne pozitívne pôsobila aj na náš odliv mozgov, by v prvom rade museli Rakúšania otvoriť spoločný pracovný trh aj pre Slovákov. „Zatiaľ ho ako jedna z mála krajín únie zavreli až do roku 2011,“ povedal.
Ani analytik Ďurana neočakáva, že by mal inštitút, keby aj vznikol vo Viedni, okamžite pomôcť regiónu i Európe v tomto smere. „Potenciál vedeckého výskumu nemožno získať hneď ani vďaka vysokým investíciám, ale vyžaduje dlhodobé získavanie know-how na akademickej pôde vrátane univerzít. Krajiny ako USA, Izrael, Japonsko majú dlhodobo vyššie investície do výskumu, tento náskok sa bude doháňať ťažko a dlho.“
Samospráva Bratislavy momentálne podporuje hlavne vznik parku inovatívnych technológií CEPIT vo Vajnoroch, mal by mať nadregionálny význam. Je to investícia za 400 miliónov eur.