STARÉ MESTO. Kedysi tu bolo prvé stále kníhkupectvo v meste, najstaršia stavba - až z rímskych čias, žili tu mecenáši, umelci i pivovarníci.
Miesto pod hradným kopcom, kedysi také slávne a bohaté, sa v sobotu stalo cieľom bezplatnej vlastivednej prehliadky.
Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu ich organizuje vždy raz do roka pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov. Podhradie bolo na programe prvýkrát.
„Prišli sme, lebo sme si chceli zaspomínať. Chodili sme sem ako deti na výbornú zmrzlinu k nejakému Turkovi. Bola veľmi sladká,“ povedali účastníčky Mária a Oľga.
Vydrica a Zuckermandel boli obľúbenými miestami starej Bratislavy s atmosférou pražskej Malej strany.
Málokto vie, že pôvodne ich aj tak plánovali. „Kráľ Žigmund zomrel skôr, ako to stihol uskutočniť,“ ozrejmil účastníkom sprievodca Pavel Šimove.
Podhradie zbúrali v polovici minulého storočia, dnes tu je len spustnutý kopec a plány na novú zástavbu. Šimove hovorí, že zdanlivo zanedbaná časť mesta má bohatú históriu a svoje unikáty. „Tu pulzoval život. Je tu rarita, akú nemá žiadne iné hlavné mesto – žulové pivnice vytesané priamo do hradného brala v takej blízkosti pri centre.“
Býval tu slávny uhorský rybí trh. Vďaka tomu, že tu pôsobil rabín Chatam Sofer, je Bratislava známa ako jedno z významných miest židovskej kultúry na svete.
Posledné roky života tu strávil aj Franz Xaver Messerschmidt, známy barokový sochár, ktorého diela sa na aukciách predávajú za milióny dolárov.
Na prehliadku prišlo spolu asi 350 Bratislavčanov, vybrať si mohli oblasť historického centra alebo podhradia.
Ako povedal Šimove, záujem o históriu mesta stúpa aj vďaka dostupnosti literatúry, ale aj preto, že o mnohých častiach mesta sa vďaka stavebnému rozvoju veľa diskutuje. Ľudia chcú poznať minulosť týchto miest.
Bezplatné prehliadky sa konali cez víkend aj v Bardejove, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Dolnom Kubíne, Košiciach, Levoči, Martine, Nitre, Prešove, Rožňave, Skalici, Trenčíne a Trnave. Spolu sa na nich zúčastnilo viac ako 1700 ľudí.