SME

Predávať Nota Bene znamená nevzdať sa

Dosiahnuť limit znamená pre predajcu zarobiť mesačne okolo tritisíc korún. Nie je to žobranie,ale pracovná terapia.

Predajom časopisu Nota Bene prekonávajú ľudia bez domova sociálnu izoláciu, do ktorej sa dostávajú životom na ulici. Zvykajú si na prácu a učia sa hospodáriťPredajom časopisu Nota Bene prekonávajú ľudia bez domova sociálnu izoláciu, do ktorej sa dostávajú životom na ulici. Zvykajú si na prácu a učia sa hospodáriť (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

Dvorček pred výdajňou časopisu Nota Bene na Karpatskej ulici sa po deviatej ráno postupne zapĺňa. Ľudia bez domova, zaregistrovaní ako predajcovia, prichádzajú po časopisy, ktoré potom predávajú na uliciach. Kontrolujú si tiež poštu, ukladajú či vyberajú peniaze alebo sa chcú poradiť o svojich problémoch.

Ako to funguje

„Ahoj, vitaj, ako sa máš?“ ozýva sa z hlúčiku fajčiarov na dvore. „Pomaly, ide to.“ Niektorí už v ruke držia obal s časopismi a čakajú, kým sa priblíži čas, v ktorom sa im najlepšie predáva. Iní sa len pristavia, vezmú NotaBene a ponáhľajú sa zase ďalej. Staršia žena radí svojej známej, kde nájde dobrú pracovnú agentúru. „Ja som sa cez nich dostala k vykladaniu tovaru, celkom je to dobré.“

Vnútri je rušno, kupujú sa časopisy, väčšinou spolu s kávou alebo čajom. Vedľa výdajného pultu je miestnosť sociálnych pracovníkov. Robia rýchle aj hĺbkové, individuálne poradenstvo. V inej časti budovy pracuje právnik, u ktorého sa strieda jedna návšteva za druhou. Prichádzajú aj rodiny s malými deťmi. Často sa tu rieši výživné, rozvody, určenie otcovstva, ale aj exekúcie, ktorým sa snažia predísť dohodou o splátkovom kalendári.

Víťaz nad počasím

Zásoby vo výdajni si dopĺňa aj Anton. Predáva na Bajkalskej medzi autami, ktoré čakajú na svetlách. „Vypijem kávu, vezmem si časopisy, keď niečo potrebujem, tak sa o tom pobavíme,“ hovorí. Mladík vedľa neho sa sťažuje na zimu. „Viete, aké to je vydržať stáť vonku niekoľko hodín?“ Anton však nesúhlasí. „Ja musím byť víťaz a nie počasie. Som na svojom mieste každý deň, či je zima, alebo prší. Mám tri deti, musím zarobiť.“ Mladý muž pritakáva. „Veru, nesmieme sa vzdávať.“

Anton predáva Nota Bene už piatu zimu. Hovorí, že by chcel aj stálu prácu. „Museli by ma vyplácať každý deň, aby som mal peniaze pre deti.“ Teraz sa chystá na brigádu, bude sedieť ako model pre maliarov. Okrem toho hrá už v tretej divadelnej hre Divadla bez domova. „Hrám tento život, ako to je, keď ešte bezdomovec nie je predajcom.“

Ďalším hercom, ktorý prichádza do výdajne, je Ondro. „Predávam časopisy a zabávam ľudí na ulici. Chystám sa presťahovať do ubytovne, kde sa dá ostať cez deň.“

Predajca Vlado prespáva v nízkoprahovej nocľahárni Depaul, kde aj vypomáha. „Previesť niekoho do sprchy, prenášať vrecia, robím také maličkosti. Je to náročné skôr na psychiku ako na fyzičku, ale mňa to napĺňa.“

Hovorí, že súčasný život mu čiastočne vyhovuje aj nevyhovuje. „Chcel by som sa niekde posunúť, ale musí na to prísť ten správny čas.“

Tovar ako každý iný

Hlavným projektom občianskeho združenia Proti prúdu je pouličný časopis NotaBene. Ten dáva ľuďom bez domova šancu, aby si pomohli sami – prekonali sociálnu izoláciu, do ktorej sa dostávajú životom na ulici, znovu si zvykli pracovať, učili sa hospodáriť s peniazmi. Tým, že sa stretávajú s kupujúcimi, vytvárajú si akoby novú rodinu a okruh známych, zriedkavosťou nie sú priame ponuky na novú prácu.

Jeden časopis stojí predajcu 15 korún, predáva ho za 30 a zvyšok mu ostáva. Riaditeľ OZ Proti prúdu Martin Opeta hovorí, že pre každé predajné miesto je určitý limit, koľko časopisov by sa tam malo predať.

„Ak to predajca nesplní, nič sa nedeje. Slovne ho potom motivujem, lebo pokiaľ nebude ekonomicky aktívny, nemôže sa dostať zo situácie, v ktorej práve je.“

Tí, ktorí dosiahnu limit, mesačne zarobia okolo tritisíc korún. Kupujúci im však často nechajú aj prepitné alebo len zaplatia a časopis si nevezmú. Opeta upozorňuje, že to nie je účelom predaja pouličného časopisu. „Je to pracovná terapia, nie žobranie. Ponúkajú tovar, ktorý sa predáva, tak ako hocijaký iný. Keď zaplatíte v obchode, tiež neodídete bez nákupu.“ S každým človekom bez domova riešia najmenej tri a viac problémov. Sú to závislosti, pobyt vo väzení, odchod z detského domova, nedostatočné vzdelanie aj zdravotné ťažkosti. Pribúdajú rodiny s deťmi, ktoré stratili bývanie.

Predaj časopisu a poradenstvo nie sú jedinou formou pomoci. Preplácajú tiež náklady na zdravotné potreby, dá sa tu prísť na internet alebo využiť telefón na hľadanie práce, ubytovania. Ďalším obľúbeným projektom okrem divadla je futbalový krúžok.

Tréning je povinný

Utorok je deň, keď sa môžu zaregistrovať noví predajcovia. Predtým, ako dostanú časopisy, prvé tri zadarmo, musia prejsť tréningom. Ten robia skúsení predajcovia, vysvetľujú, na čo si dať pozor, ako sa správať ku kupujúcim, aj to, že prvé dni nie sú ľahké. Každý si musí nájsť vlastný systém, zistiť, v akom čase najviac predá.

„Treba pozdraviť a povedať aj meno časopisu a že sa nedá kúpiť inde ako na ulici. Bratislavčania to vedia, ale náhodou to môže byť niekto z iného mesta,“ hovorí Augustín, ktorý vedie tréning. „Nové číslo je dobré si prelistovať. Ľudia sa niekedy pýtajú na obsah, tak aby ste nepovedali niečo, čo bolo v tom minulom.“ Nováčikov upozorňuje, že za desať časopisov dostanú kupón. „Za ten si môžete kúpiť niečo v kupónovom obchode vo výdajni – barbus, sladkosť alebo hygienické vreckovky.“ S počtom časopisov, ktoré predajca naraz vezme, sa zvyšuje aj množstvo kupónov. Za 50 časopisov ich dostane desať.

„Novinkou je voľný predaj. To znamená, že predajca už nemusí byť len na mieste, ktoré má napísané na preukaze.“ Môže zastúpiť toho, kto práve na svojom mieste nie je, ale musí ho pustiť, keď sa vráti. Noví, ktorým sa na pridelenom mieste veľmi nedarí, môžu požiadať o zmenu. „Nie je dobré meniť často,“ hovorí Augustín. „Ľudia si na vás musia zvyknúť, aj na čas, kedy predávate.“

Pomoc prichádza s kanvicou kávy

Terénni pracovníci ponúkajú bezdomovcom pomoc priamo na ulici.

Od pondelka do soboty medzi 17.00 a 22.00 sa do mesta autom alebo pešo vyberá dvojica sociálnych pracovníkov s kanvicou plnou kávy. Vyhľadávajú bezdomovcov, ktorí potrebujú pomoc, informácie alebo len povedať si s niekým zopár slov.

Takto sa pristavia pri skupinke pred Tescom na Kamennom námestí. Pri káve sa prirodzeným spôsobom rozbiehajú rozhovory. Jeden z mužov je na ulici prvý týždeň. Hovoria s ním o tom, kde sa dá prespať, ponúknu mu predaj časopisu a ďalšie poradenstvo.

Terénnu prácu robí združenie Proti prúdu len v Bratislave. „V tomto čase funguje aj SOS linka na čísle 0907 733 388,“ hovorí sociálny pracovník Peter Adam. „Ľudia nám môžu dať typy na bezdomovcov, ktorí potrebujú pomoc. Volajú tiež, keď chcú darovať oblečenie alebo iné veci.“ Zameriavajú sa hlavne na bezdomovcov, ktorí často nevyužívajú žiadnu z možných služieb. Neprespávajú v nocľahárni, nevedia, kde sa môžu najesť alebo osprchovať. Stáva sa tiež, že sú príliš opití alebo chorí, aby sa sami dostali do nocľahárne alebo nemocnice. Sociálni pracovníci ich tam môžu odviesť, spolupracujú aj s lekárom.

„Čím dlhší čas človek na ulici strávi, tým dlhšie s ním treba pracovať, ak sa má jeho situácia zlepšiť,“ hovorí Adam. „Niektorí bezdomovci sú na ulici už osemnásť rokov. Tých je veľmi ťažké motivovať, aby na svojom živote niečo menili.“

Sociálny pracovník Peter Kadlečík povedal, že pri pešej službe obchádzajú hlavne centrum, lokality, kde sa bezdomovci zvyčajne zdržujú, ako Hlavná stanica, Kamenné námestie, parčík na Račianskom mýte. „Autom zase obídeme viac vzdialenej­ších miest – železničnú stanicu Nové Mesto, petržalské Tesco alebo ideme tam, kde dostaneme avízo.“

O 19.30 sa začína výdaj polievky, ktorý združenie Proti prúdu robí spolu s platformou Kresťania v meste a Evanjelickou alianciou. Rozdáva sa na Hlavnej stanici alebo na Račianskom. „Býva tu od 25 do 40 ľudí a tých 15 litrov polievky sa vždy rozdelí,“ hovorí Adam. „Ak niekto potrebuje poradiť, osloví nás a môžeme sa mu tu venovať.“

(dagu)
Služby nie sú úplné

Ani závislí bezdomovci už nemusia spať na ulici. Niektoré zariadenia a služby však stále chýbajú.

Za poplatok päť korún môžu v nízkoprahovej nocľahárni Depaul prespať aj ľudia pod vplyvom alkoholu a drog. Pre tých, ktorí sú triezvi, funguje útulok Mea Culpa aj krajský útulok Fénix v Lamači.

„My pokrývame tú motivačno-pracovnú stránku, ktorá zahŕňa chránenú dielňu, individuálne sociálne aj právne poradenstvo,“ hovorí Sandra Tordová z občianskeho združenia Proti prúdu. „Odkedy charita zrušila poradenstvo a každodenný výdaj jedla, rozšírili sme možnosť využiť poradenstvo aj pre tých, ktorí nie sú predajcami.“

Už druhý rok prevádzkujú terénnu sociálnu prácu, ktorú v najbližšej dobe plánujú rozšíriť aj o denné služby. Tordová povedala, že niektoré typy zariadení a služieb však v Bratislave stále akútne chýbajú. Patrí k nim denné centrum v širšom centre mesta s celodennou možnosťou poradenstva, hygieny, stravy a aktivizačných činností. „Chýba aj rekonvalescenčná ubytovňa pre bezdomovcov aktuálne, ale aj dlhodobo chorých.“ Sestričky Matky Terezy nedokážu už dlhodobo pokryť dopyt.

Veľmi ťažko sa hľadá ubytovanie pre rodiny s deťmi. Tordová povedala, že podchytená nie je ani prevencia toho, aby sa ľudia na ulicu nedostali, napríklad vo forme terénnej práce s neplatičmi.

„Patríme medzi krajiny EÚ s bezkonkurenčne najmenším počtom verejných nájomných bytov pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva,“ hovorí o ďalšom probléme. Dodáva, že bezdomovectvo potrebuje komplexné riešenie. „Nie je to len strata strechy nad hlavou. Ide o vylúčenie z pracovnej, zdravotnej, ekonomickej a kultúrnej oblasti.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 869
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 581
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 402
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 465
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 409
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 184
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu