BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj a Detská fakultná nemocnica sa snažia stabilizovať fungovanie detskej pohotovosti. Nemocnica mala problémy zabezpečiť lekárov na služby, z deväťdesiatich všeobecných lekárov pre deti a dorast zmluvu s pohotovosťou uzatvorilo napríklad minulú jar len 27. Odmietali služby, pretože sa im nepáči výška mzdy a iné podmienky.
Znížia počet náhradníkov
Zástupcovia detských lekárov a Detskej fakultnej nemocnice sa včera dohodli, že počet lekárov zmenšia o náhradníkov.
„Doteraz ku každému lekárovi, ktorý slúžil, musel byť určený jeden náhradník, zmenili sme to tak, že budú fungovať len dvaja náhradníci za týždeň,“ povedala Andrea Jovanovič, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice. Povinnosťou náhradníka je byť k dispozícii a čakať na telefóne jednu hodinu. Je to rezerva, ak by sa lekárovi, ktorý slúži, niečo stalo a nemohol by pracovať.
Náhradníka si budú vyberať lekári
„Ešte sme sa nedohodli na sume, ktorú náhradník bude za túto hodinu čakania dostávať, lekári navrhujú 220 korún, nemocnica 150.“ Rozpis lekárov na služby robí Bratislavský samosprávny kraj. Doteraz určoval aj náhradníkov. „Zmenili sme to tak, že náhradníkov si budú vyberať sami lekári.“
Pre celú Bratislavu existuje od roku 2005 jediná detská pohotovosť, výrazný pretlak pacientov tu pocítili naposledy cez vianočné sviatky.
Vianočná kríza sa nezopakovala
Deti s vysokými teplotami museli čakať na vyšetrenie aj viac ako dve hodiny a vedenie nemocnice muselo zabezpečiť k dvom slúžiacim lekárom ďalšieho z oddelenia. „Ukázalo sa, akou výhodou je, že pohotovosť je umiestnená v nemocnici,“ povedala krajská lekárka Oľga Veselá.
V priemere za 24 hodín počas sviatkov ošetrili dvesto pacientov. „Vysoký počet pacientov cez sviatky spôsobila chrípková epidémia. Odvtedy sa podobná situácia nezopakovala,“ hovorí Andrea Jovanovič. Dodáva, že v súvislosti s nezhodami v čakárni, ku ktorým dochádzalo pri určovaní poradia pacientov, pripravuje nemocnica nový registračný systém.
Druhá pohotovosť nebude
Samosprávny kraj v súvislosti s detskou pohotovosťou navrhoval v minulosti aj zriadenie druhej pohotovosti v Petržalke. Zrušili ju v roku 2004. „Druhú detskú pohotovosť v Bratislave nezvládneme, snažíme sa stabilizovať tú, čo máme,“ povedala Veselá.