PETRŽALKA. Chorvátske rameno v Petržalke čistili dobrovoľníci. Vidlami a palicami vyberali z vody nahromadený odpad – igelitové vrecká, fľaše, odhodené oblečenie, plechovky. „Čistenie ramena chystá na jar aj mestská časť Petržalka, robíme to každý rok,“ povedal Ľubomír Andrassy, petržalský hovorca.
Chorvátske rameno a jeho okolie sa spontánne stalo centrálnou oddychovou zónou Petržalky. Jej obyvatelia sem chodia na prechádzky či chytať ryby. Žije tu množstvo čajok a labutí, na hladine rastú lekná.
Najcennejšia je však južná časť ramena, ktorá je chráneným prírodným areálom. Je tu prírodne najväčšmi zachovaný úsek bývalého dunajského ramena s priľahlým lužným lesom medzi Dolnozemskou cestou a dunajskou hrádzou.
Z celkovej plochy chráneného areálu 11,12 hektára zaberá vyše osem hektárov lužný les. Priamo na okraji najväčšieho slovenského sídliska tu rastie kriticky ohrozené lekno biele a leknica žltá, zo živočíchov sa tu pravidelne vyskytujú napríklad labute, rybáriky, kúdelnička lužná, ale aj deväť druhov žiab a dva druhy mlokov.
Územie Chorvátskeho ramena bolo kedysi zelenou kostrou Petržalky. Okrem hlavného toku malo aj bohatú ramennú sústavu, ktorá bola zakončená mnohými jazierkami.
Bočné ramená a prirodzená pobrežná vegetácia však počas stavby sídliska v 70. rokoch vymizli a okolie ramena sa zmenilo na technické dielo upravené sadovníckym spôsobom.
Autor: japa