BRATISLAVA. Útulok pre zvieratá na Poliankach sa sťahuje do nových neďalekých priestorov v záhradkárskej oblasti. Sťahovanie prebieha od jesene. „Ešte sme neomietli, prednosť dostali koterce,“ vysvetľuje na úvod Eva Čechová zo Slobody zvierat.
Zvonku síce nová budova vyzerá ako hrubá stavba, no vnútri sa už skúšobne existuje. Momentálne tu žije 143 psov a 15 mačiek.
Pacienti zostali dolu
„Je to tu oveľa dôstojnejšie. Vždy sme vraveli, že priestory na Poliankach sú len provizórium,“ hovorí.
Útulok desať rokov fungoval v sídle Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy na Poliankach, tlačili sa tam desiatky zvierat. Čoskoro bude o niekoľko sto metrov vyššie, čaká sa na kolaudáciu. Budova je jediná svojho druhu – u nás ešte nikto útulok neprojektoval.
Časť útulku zostáva stále na Poliankach, nová budova okrem fasády potrebuje aj izolačky. „Pacienti zostali dolu, časť zdravých je už tu,“ hovorí Romana Brinzíková z útulku. Aby sa stavba dorobila podľa predstáv, chýba ešte milión.
Najväčší problém – pozemok
Doteraz stál nový útulok 12 miliónov korún. „Pomohli nám aj zahraničné mimovládky, poslali štyri milióny korún. Každý rok sme organizovali zbierku, ľudia nám posielali peniaze aj prostredníctvom dvoch percent z dane,“ hovorí Brinzíková.
Najväčší problém však bol s pozemkom. Útulok ho dostal od mesta do prenájmu na 50 rokov, užíval ho však niekto iný. Organizácia sa súdila. „Okrem toho sme mali ešte neočakávané problémy so spodnou vodou.“ Stavať sa začalo v lete roku 2001 a stále sa pokračuje.
Koterce sú vonku
Teraz vnútri zostanú len zvieratá v karanténe – čerstvo privezené a choré. Ostatné pôjdu do vonkajších kotercov alebo výbehu. Okrem nich bude v budove len administratíva, zverolekár, priestor na rozdeľovanie jedla a vestibul. Ale aj ten je už teraz plný zvierat. Je tu andulka z Podunajských Biskupíc, korytnačka, ktorej odhníval pancier, lebo jej nečistili akvárium, morča a štyri psy. „Sú to všetko najdúsi, možno si ich adoptovať. Okrem psíkov, tí už sú naši,“ hovorí Čechová.
Hygienická slučka
Okrem zjavných vymožeností ako koterce s matným sklom namiesto mreží je tu napríklad aj hygienická slučka. „Slúži na to, aby šiel pracovník útulku z izolačky cez takzvanú špinavú šatňu, kde sa môže aj osprchovať, do čistej šatne. Je to z dôvodu nákaz,“ hovorí Brinzíková.
V budove je aj zverolekár, dochádza z kliniky. „S kolegami sa striedame po týždni,“ povedal Mikuláš Petrovič. Prax v útulku má podľa neho špecifiká. „Je to psychicky náročnejšie. Bežne majiteľ pozná svojho psa, tu ho ťažko hneď zhodnotíte.“
Roboty je ešte dosť
Kapacita nového útulku je dnes rovnaká ako toho starého. Koterce vonku ale majú neobmedzené možnosti – pristavovať sa môžu stále ďalšie. V budúcnosti by tu mal byť priestor na 140 zvierat. Zatiaľ sú psy všade, aj po unimo bunkách.
Výhodou kotercov je, že sú murované, časť je zastrešená. Predely medzi nimi sa môžu odstrániť. Samostatne tu budú môcť byť sučky s mladými alebo hárajúce sučky. „Je tu ešte čo robiť,“ hovorí Čechová. „Nezostáva nám iné ako snažiť sa spraviť postupne všetko,“ uzatvára.
Zahraničné mimovládkynám poslali štyri milióny korún. Každý rok sme organizovali zbierku, ľudia posielali peniaze
aj cez dve percentá
z dane.
Romana Brinzíková, Sloboda zvierat
![]() |
![]() |
![]() |
Koterce pre psy v karanténe sú oddelené matným sklom, čo má na ne pôsobiť menej stresujúco.
FOTO SME – MILAN DAVID
Súčasťou areálu sú aj murované vonkajšie koterce a ambulancia.
FOTO SME – MILAN DAVID