VIEDEŇ, BRATISLAVA. Bratislavskí aktivisti začali debatu o tom, aké miesto má v meste industriálna architektúra. Po búraní bývalého Kabla na Mlynských nivách sa hovorí o tom, aké sú možnosti zachovať staré a zároveň umožniť investorom, aby sa im to oplatilo.
Jeden z takých príkladov má Viedeň. Gasometre, štyri cylindrové veže v štvrti Simmering, sú rezervoármi plynu, postavili ich v roku 1896 ako súčasť plynárne. Dnes sa využívajú na koncerty, je tu internát, byty, tri zo štyroch sú prepojené komerčným centrom. Nadšenci robia po budovách turistické prehliadky.
„Gasometre boli predmetom veľkej diskusie,“ hovorí Andreas Pöschek z Gasometer Comunity vo Viedni. Pamiatky sú v súkromných rukách, mesto ich predalo v 90. rokoch s tým, že nechce, aby sa zbúrali.
Desať rokov po zatvorení výroby sa začal jeden z najväčších projektov obnovy v oblasti Viedne. „Veľa sa hovorilo o tom, čo by malo byť vo vnútri, či ho zastavať a ako, prípadne aj zvonka. Dlho trvalo, kým mesto odobrilo modernú stavbu pri objekte B. Obyvatelia sa báli, že keď sa povolí jedna, povolí sa obstavanie všetkých,“ hovorí Pöschek.
Dnes sú v prístavbe byty, architektonicky je navrhnutá tak, aby ju pri pohľade z juhu nebolo vidno. „Odtiaľ vyzerajú veže stále tak ako v 19. storočí,“ dodáva.