BRATISLAVA 14. februára (SITA) – Na opravu komunikácií tretej a štvrtej triedy plánuje bratislavská mestská časť (MČ) Staré Mesto v tomto roku použiť šesť miliónov korún. Takýto návrh plánu opráv a údržby komunikácií schválili staromestskí poslanci. Zároveň zaviazali predkladateľa návrhu, riaditeľa podniku verejnoprospešných služieb (Vepos) Jozefa Cepeka, aby do konca februára zverejnil časový harmonogram prác.
Podľa návrhu použijú najviac finančných prostriedkov, viac ako 2,2 milióna korún, na opravu výtlkov, prepadov a údržbu komunikácií, 1,5 milióna je určených na údržbu a opravu schodov a zábradlí. Údržba a opravy sa plánovali aj na uliciach Kozia a Zochova, poslanci však navrhli, aby sa tieto ulice zo zoznamu vypustili a nahradili inými. V súčasnosti sa tam stavia a preto by to bolo len zbytočné vyhadzovanie peňazí. Namiesto toho pridali do zoznamu Grösslingovú ulicu, ktorej údržbu a opravu začali už vlani, ale nedokončili ju.
Na opravu a údržbu dopravného značenia pôjde 800 tisíc, na opravu a údržbu dlažby v historickom centre hlavného mesta 600 tisíc korún. Využijú aj zvyšok z 300 tisíc korún z odmien staromestských poslancov, ktorých sa v minulom roku vzdali. Vlani z tohto balíka podľa Cepeka použili takmer 40 tisíc korún, v tomto roku zvyšok plánujú na opravu dlažby. MČ plánuje aj opravu, údržbu a čistenie kanalizácie za 200 tisíc korún, či vymaľovanie priechodov pre chodcov za 180 tisíc korún.
Poslanci schválili aj návrh vecného plánu údržby zelene v Starom Meste, Cepek predpokladá, že práce sa začnú 15. marca. Z bežného rozpočtu Starého Mesta je podľa návrhu na údržbu zelene vyčlenených takmer 13,6 milióna korún. V sume sú zahrnuté náklady za elektrickú energiu (jeden milión), za vodu a stočné zaplatí MČ 800 tisíc korún. Výdavky za vodu poslanci kritizovali, zdalo sa im to veľa. Zaujímali sa o to, prečo MČ nevyužíva viac vlastné vodné zdroje a navrhli, aby sa vybudovala ešte jedna studňa. Prevádzka a údržba fontán vyjde mestskú časť na 75 tisíc, nákup letničiek a dvojročných kvetín na 550 tisíc korún a dodávateľom zaplatí MČ za údržbu zelene viac ako 11 miliónov korún. Poslancom sa zdal návrh málo konkrétny, preto ho Cepekovi odporučili dopracovať. Poslankyni Soni Parnickej v materiáli napríklad chýbalo, aké veľké plochy sa budú udržiavať, kde, ako, kedy, ako často. Cepeka zaviazali, aby do ďalšieho zasadania zastupiteľstva spresnil a doplnil chýbajúce údaje.
Podľa návrhu sa na začiatku sezóny bude vyhrabávať trávnik, zamerajú sa aj na jarné čistenie plôch, záhony zbavia buriny a odstránia zimou poškodenú vegetáciu. V letnom období sa počíta so zavlažovaním kvetinových záhonov, reprezentačných plôch a záhrad. „Frekvencia zavlažovania bude záležať od klimatických podmienok a finančných prostriedkov,“ konštatoval Cepek. Práce budú ukončené jesenným vyhrabávaním trávnikov a zazimovaním zelene.