BRATISLAVA. Materské školy, ktoré zriaďuje Staré Mesto, nie sú rovnomerne využité. Niekde sú plne obsadené, inde deti chýbajú. Niektoré z 19 škôlok majú len menší alebo problematický školský dvor.
V Starom Meste tiež rastie počet seniorov, ktorí potrebujú pomoc. Zariadenia opatrovateľskej služby, ktoré mestská časť má, väčšinou z hľadiska súčasných štandardov nevyhovujú.
Škôlky majú byť využité efektívnejšie
Samospráva uvažuje o vytvorení nových kapacít v materských školách s lepším prostredím. Tam by sa mohli presunúť deti zo škôlok s menej vhodnými podmienkami, ktoré by sa zrušili. V jednej z nich by mohlo vzniknúť nové zariadenie opatrovateľských služieb pre seniorov.
Miestni poslanci na utorkovom zastupiteľstve schválili návrh optimalizácie predškolských zariadení a zariadení sociálnych služieb, ktorý hovorí o takomto riešení. Zároveň zaviazali starostu Starého Mesta Andreja Petreka, aby o návrhu rokoval s primátorom aj všetkými dotknutými subjektmi.
„Našou snahou je situáciu zlepšiť, ale nebudeme nikomu robiť lepšie proti jeho vôli,“ povedal Petrek. „Budeme rokovať so všetkými, ktorých sa to týka.“ Dodal, že schválenie návrhu neznamená, že sa automaticky začne napĺňať v tejto podobe.
Rodičia sú za Medenú
Petrek tým reagoval aj na obavy rodičov z rušenia materskej školy na Medenej ulici. Tá má totiž podľa predkladateľa návrhu, povereného člena miestnej rady Petra Smreka, najnevýhodnejšie priestorové podmienky. Nachádza sa na prvom poschodí bytového domu, nemá vlastný dvor ani ihrisko.
„Deti využívajú blízky vnútroblok, prechádzajú tam popri parkujúcich autách, čo nie je bezpečné,“ uviedol ako dôvod návrhu na zrušenie. Na zastupiteľstve dostali slovo aj zástupcovia rodičov, ktorých deti túto škôlku navštevujú. „Sme si vedomí stiesnených priestorov, ale sme tam spokojní. Najlepším riešením sa nám javí škôlku zachovať,“ povedal za rodičov Martin Palečka.
Deti by sa mali podľa návrhu premiestniť z Medenej do ZŠ s MŠ Grösslingová, do priestorov bývalej materskej školy, kde je teraz materské centrum Prešporkovo. Tam by mali prístup na svoj školský dvor a ihrisko. Materskému centru by ponúkli na prenájom časť priestorov škôlky na Karadžičovej.
Navrhli o tri triedy menej
Smrek povedal, že najväčší záujem prejavovali rodičia o MŠ Šulekova a MŠ Timravina, ktoré sú v svahovitom prostredí rodinných domov a majú veľkú záhradu.
Podľa návrhu by sa rušenie mohlo dotknúť menej vyhovujúcich škôlok na Medenej, Dobšinského, Radlinského. Súčasne by vznikla nová kapacita na Grösslingovej, na Javorinskej v objekte bývalých jaslí a na Šulekovej. Celkovo by potom bolo o tri triedy menej ako doteraz. Smrek dodal, že optimalizáciu predškolských zariadení by mohli vyriešiť tak, aby deti už v budúcom školskom roku začínali v nových priestoroch.
Nové miesto pre seniorov
Väčšina zariadení opatrovateľských služieb v mestskej časti je v bytových domoch, kde chýba bezbariérový prístup aj terasa či balkón a strava sa tam dováža. Smrek hovoril, že na vybudovanie nového zariadenia sociálnych služieb pre seniorov by bola vhodná dvojtriedna materská škola na Dobšinského. Na zmene funkcie by sa však muselo Staré Mesto dohodnúť s mestom, ktoré budovu vlastní.
Ako je to v Petržalke
Podobne riešila nedostatok služieb pre starších ľudí Petržalka, na začiatku tohto roka otvorila nové sociálne zariadenie pre 30 ľudí v objekte bývalej škôlky na Mlynarovičovej ulici.
Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že vlani uzavreli jednu materskú a jednu základnú školu, o čom rozhodli ešte poslanci v minulom volebnom období. Dodal, že týmto sa optimalizácia petržalských vzdelávacích inštitúcií na najbližšie roky uzavrela.
„Máme 19 materských škôl, v ktorých je obsadenosť 90 percent. Kapacitu by sme mohli rozšíriť o približne desať percent, čo z hľadiska demografických očakávaní považujeme za dostatočné.“
Andrassy povedal, že zápisy do škôlok prebehnú v marci. V mestskej časti sú podľa neho škôlky rozmiestnené rovnomerne. „Keď sa ukáže, že v niektorých počet zapísaných detí prevyšuje kapacitu, ponúkneme rodičom, aby umiestnili dieťa v najbližšej materskej škole.“